Deprem Konutlarının İçme Suyu Güvence Altında!

Deprem Konutlarının İçme Suyu Güvence Altında!

Su depolama sektörünün lider markası Ekomaxi, Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından 11 ilde inşa edilen deprem konutlarının çözüm ortağı oldu gri su muhafazası için de 1.220 adet HDG prizmatik modüler su deposu üretimi gerçekleştirdi

A+A-

Orta Doğu, Orta Asya ile Doğu Avrupa’nın en büyük GRP su deposu üretim tesisine sahip olan şirket, son bir yılda deprem konutlarının içme suyu için 4.100 adet GRP modüler su deposu, yağmur suyu ve gri su muhafazası için de 1.220 adet HDG prizmatik modüler su deposu üretimi gerçekleştirdi. 40 bine yakın binanın yıkıldığı Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından 11 ilde yeniden inşa çalışmaları aralıksız devam ediyor. TOKİ, Emlak Konut ve Yapı İşleri Genel Müdürlükleri tarafından ihale yöntemiyle inşa edilen deprem konutlarının bir kısmı tamamlandı, bir kısmının ise yapımı devam ediyor.

ekomaxi-yonetim-kurulu-baskani-osman-yagiz-102719680.jpg

YAPININ ÖMRÜNÜ KISALTIYOR

Ekomaxi Yönetim Kurulu Başkanı Osman Yağız, deprem konutlarında yaygın olarak kullanılan GRP modüler su depolarının önemine dikkat çekti: “Depremde can ve mal güvenliğini sağlayabilmek için dayanaklı binalar inşa etmenin yanı sıra yapıları depreme dayanıklı sistemler ile koruyarak, deprem esnasında oluşabilecek riskleri minimize etmek gerekiyor. Geleneksel sistemler olarak adlandırılan betonarme su depoları, depremler ve sarsıntılar nedeniyle zamanla statik taşıyıcılığını kaybederek sızdırma problemine neden oluyor. Bu durum binanın yük taşıma kapasitesini düşürerek yapının ömrünü kısaltıyor. 6 Şubat depremleri de betonarme depolama sistemlerinin binalarda oluşturduğu tahribatı gözler önüne serdi. Ayrıca dış ortam şartlarına açık olan betonarme su depolarında zamanla; pas, yosun ve bakteri oluşabiliyor. Bu durum ise suyun kimyasal yapısını bozarak, insan sağlığını tehdit ediyor.”

grp-su-deposu-102719883.jpg

GÜVENLE DEPOLANIYOR

Yağız, “Gri su; siyah su (tuvalet suyu) haricinde kalan yani; çamaşır ve bulaşık makinelerinden, banyolardan, duşlardan, lavabolardan toplanan ve içme suyu kalitesinde olmayan suyu ifade ediyor. Gri su, bir evin atık suyunun yüzde 50 ila 80’ini oluşturuyor. Arıtılmış gri su; tuvalet rezervuarları, bahçe sulama ve çamaşır yıkama işlerinde kullanılıyor. Gri suların verimli kullanımı için geliştirilen arıtma ve depolama sistemleri ile yaşam alanında kullanılan sudan yüzde 50’ye varan oranlarda tasarruf sağlanabiliyor. Biz de Ekomaxi olarak, HDG prizmatik modüler su depolarımız ile deprem konutlarının gri suyunu güvenle depoluyoruz” şeklinde konuştu.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.