Denizli Markalı Konutta Yükselen Bölge!

Denizli Markalı Konutta Yükselen Bölge!

Türkiye’nin tekstil sanayisiyle öne çıkan kentlerinden biri olan Denizli, bunun sonucu olarak yoğun göç alıyor. Kentte yaşayanların ve gurbetteki Denizlilerin nitelikli konut talepleri de gayrimenkul piyasasının gelişmesini sağlıyor.

A+A-

Şehirleşme çalışmalarının son yıllarda ivme kazandığı Türkiye’de İstanbul ve Ankara  dışındaki kentlerde de markalı konut bakımından gelişme yaşanıyor. Bu kentlerden biri de Denizli. Özellikle tekstil sektörünün çok geliştiği Denizli dışarıdan yoğun göç alıyor. Aynı zamanda kent 50 bine yaklaşan üniversite öğrencisine de ev sahipliği yapıyor. Kentte yaşayanların ve gurbetteki Denizlilerin nitelikli konut talepleri de gayrimenkul piyasasının gelişmesini sağlıyor.

Denizli’yi ilk olarak konut, otel, AVM ve hastane gibi donatıları içeren Sümerpark projesini geliştiren ve Global Holding’in şirketlerinden biri olan Pera Gayrimenkul keşfetmişti. Denizli’de şu anda Sümer Park AVM, Teras Park AVM, Forum Çamlık AVM ve Aquamall AVM olmak üzere dört alışveriş merkezi faaliyet gösteriyor. Son yıllarda Evora Denizli’yi geliştiren Teknik Yapı ile dört etapta bin 800 konuttan oluşan Aqua City Denizli projesini geliştiren Sinpaş Yapı gibi ulusal markalar da kentte proje üretmeye başladı. Ayrıca yerel markalı üreticiler de birbiri ardına proje geliştiriyor. Kentte şu anda yapımı ve satışı devam eden 11 markalı konut projesi bulunuyor. Denizli’nin önümüzdeki dönemde de markalı konut üreticilerinin yatırım alanı olma özeliğini koruması bekleniyor.

ÖNE ÇIKAN BÖLGELER

Denizli’de 2013 yılına kadar bin 500 TL’ler seviyesinde olan ortalama metrekare fiyatları bugün 2 bin 900 TL’lere kadar ulaşmış bulunuyor. Eva Gayrimenkul Değerleme Araştırma ve Raporlama Uzmanı Emir Sezgin, 2013 yılından büyükşehir olan Denizli’de bu tarihten sonra gayrimenkul fiyatlarında yüksek oranda artış gözlemlendiğini söylüyor. Markalı konutlar açısından değerlendirildiğinde Denizli’nin gelişime açık bir il olduğuna dikkat çeken Sezgin, markalı konut projelerinin daha çok merkezde ve merkeze yakın olan Merkezefendi ve Sümer bölgelerinde yoğunlaştığını belirtiyor.

Kentte yeni konut alanları olarak Sümer, Merkezefendi, Cinkaya Bulvarı gibi merkezi semtler öne çıkarken, özellikle Servergazi, Çamlık ve Pamukkale Üniversitesi’nin bulunduğu bölgelerde konut fiyatları artış göstermiş durumda. Denizli'nin ikinci elde en değerlenen bölgeleri Çamlık ve Servergazi olurken, her iki bölge de üst gelir grubuna hitap ediyor.

Denizli'yi öne çıkaran 3 faktör

1-Sanayinin gelişmesiyle kente olan göçün artması.

2-Denizlilerin nitelikli konut talebi.

3-Yurtdışında yaşayan Denizlilerin kentten konut satın alma eğilimleri.

GÖÇ GELİŞTİRİYOR

TSKB Gayrimenkul Değerleme  İzmir  Şube Yönetici Yardımcısı Sabri Böcekli, Denizli’de yaşanan değişimin nedeninin sanayileşmeyle birlikte yaşanan göç olduğuna dikkat çekiyor. Böcekli, “Denizli’deki bu gelişimin önümüzdeki dönemlerde aynı ivmeyi koruması bekleniyor. Önümüzdeki üç yıllık dönemde bu gelişiminin yüzde 30-40 seviyelerinde olacağı öngörülmektedir” diyor.

Sabri Böcekli, Denizli’nin batı yönünde gelişim gösterdiğini söylüyor. Denizli’nin bu yönde gelişmesinde sanayi için lojistik açıdan önem taşıyan İzmir Limanı’na olan yakınlığın etkisi var. Böcekli, bu bölgedeki yapılaşma nedeniyle merkeze yakın Sümer, Merkezefendi, Gümüşler, Boz-burun, Hacıeyüplü semtlerinin gelişim gösterdiğini vurguluyor.

TEKNOLOJİ KULLANILIYOR

Kentte geliştirilen projelerin son teknolojinin kullanıldığı projeler olduğu görülürken, Evora Denizli projesinde yaklaşık bin 500 lüks konut, özel eğitim kurumu, bir devlet

okulu, temel ve sosyal ihtiyaçların karşılanacağı ticari üniteler yer alacak. Yapay organik gölet şeklinde kullanılan su öğesiyle doğal yaşam projenin ana omurgasını oluştururken, insana ve çevreye duyarlı fonksiyonlar, sürdürülebilir bir mimari temel kriter olarak belirlenmiş durumda. Projede aydınlatmada güneş enerjisinden faydalanan, yağmur suyunu biriktiren, pis suyu geri dönüştüren, çöpleri ayrıştıran sistemler kullanılıyor.

DENİZLİ'DE 11 YENİ PROJE GÖRÜCÜYE ÇIKIYOR

“Ortak paydamız çalışma"

UMUT DURBAKAYIM

TEKNİK YAPI YKBY

 "Turizm, tarım ve sanayi açısından önemli şehirlerimizden biri olan Denizli ile Teknik Yapı'nın ortak paydasının'çalışma' olduğunu keşfettik. Denizli'deki çalışan oranının Türkiye'deki çalışan oranından fazla olması, Denizli'yi avantajlı bir hale getirdi. Denizli'nin bir diğer özelliği ise kaliteli konut alma potansiyeli oldu. Anadolu'ya açılırken milli gelir seviyesine bakıyoruz. Genç nüfus oranı, sanayi ve ticaret durumu gibi ana kriterleri inceliyoruz. Arsa girdisinin toplam maliyet içerisindeki payının yüzde 15-20 arasında olmasına dikkat ediyoruz. Anadolu'da Emlak Konut ile birlikte en az bin konuttan oluşan yeni projeler yapmak istiyoruz."

“Yatırımaçısından değerli"

MAHMUT SEFA ÇELİK

SİNPAŞ YAPI YKÜ

"İstanbul, Ankara ve Bursa gibi Türkiye'nin dört bir yanında birbirinden farklı temalı yaşam projeleri geliştiriyoruz. Aqua City Denizli, Ege Bölgesi'nin temalı en büyük yaşam projesi olarak öne çıkıyor. Projenin içinde yer alan sosyal olanaklar ve yaşam alanlarıyla Denizli'yi yepyeni bir konsept ile tanıştırıyoruz. Denizli'nin büyüme ve gelişme potansiyeli, yeni projelerin önünü açacaktır. Faaliyette olan AquaMall AVM'miz Denizli'ye ilk kez gelen markalan ile şehrin yaşam noktası oldu. Proje teslimlerimiz başladığında alacağımız geri dönüşlere göre şehirdeki yeni rotamıza karar vereceğiz."

"Şehirleşme çalışmaları etkili"

FIRAT SEZGİNSOY

PRİME PROPERTY GAYRİMENKUL DAN. ORTAĞı

Türkiye'de şehirleşme çalışmalarının hızlandığı sanayi kentlerinde markalı konutlara olan talep artıyor. Kimi markalar bu kentleri keşfedip buralara yatırım yapabiliyor. Bunlar daha çok ulusal bilinirlikleri yüksek olan markalar oluyor. Çünkü tüketici bu markaları bildiği için çekinmeden konut alabiliyor. Şehirleşme çalışmalarıyla birlikte farklı kentlerde proje üretildiğini daha çok duyabiliriz. Şu anda sunulan peşinatsız cazip ödeme koşullan ile ev sahibi olmak isteyenler için uygun bir yatırım ortamı oluşmuş durumda. Yatırımcıların bu fırsatı iyi değerlendirmesi gerekiyor."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.