Bursa Osmangazi'deki 5 Bina Yıkıldı!

Bursa Osmangazi'deki 5 Bina Yıkıldı!

Kent merkezinde yoğun yapılaşma nedeniyle sosyal donatı alanlarından mahrum kalan mahalleler, Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan yıkımlarla vatandaşların nefes alacağı alanlara kavuşuyor.

A+A-

Bursa’nın yıpranan, depreme karşı büyük risk taşıyan yapı stokunu yol, spor tesisleri ve meydan düzenlemesiyle eriten Büyükşehir Belediyesi, böylelikle hem eski binaları ortadan kaldırıyor hem de bu bölgeleri yeni sosyal yaşam alanlarıyla güzelleştiriyor. Yoğun ve çarpık yapılaşma nedeniyle sosyal donatı alanlarından mahrum olan Osmangazi’ye bağlı Gülbahçe Meydanı, Büyükşehir Belediyesi’nin gerçekleştirdiği kamulaştırmalarla daha da genişletilmiş olacak. Meydandaki 5 binayı kamulaştıran Büyükşehir Belediyesi, kamulaştırılan binaların yıkımlarını gerçekleştirdi. Yıkımlarla birlikte yaklaşık 2 dönümlük alan elde edilecek ve hazırlanan yeni projeyle Gülbahçe Meydanı, genişletilerek daha da işlevsel hale getirilecek. Büyükşehir Belediyesi’nin kamulaştırma yaparak gerçekleştirdiği güzelleştirme çalışmalarından Koğukçınar Mahallesi’ndeki Ulufeli Camii de nasibini alacak. Daha önce Büyükşehir Belediyesi tarafından meydana kavuşturulan Koğukçınar Mahallesi, Ulufeli Camii çevresinde yapılacak düzenleme çalışmalarıyla daha modern hal alacak. Yapılacak düzenlemeler nedeniyle kamulaştırılan cami etrafındaki 5 binanın yıkımını gerçekleştiren Büyükşehir Belediyesi, elde edilecek 1 dönümlük alana toplantı salonları, Kur’an-ı kerim kurs yerleri, abdest alma mekanları ve tuvaletler inşa edecek. Gülbahçe ve Koğukçınar mahallelerinde gerçekleştirilecek çalışmalar yaz aylarında tamamlanarak hizmete alınacak.

Osmangazi ilçesinde kamulaştırılan 8 binanın yıkım törenine katılan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, özellikle yoğun yapılaşmanın bulunduğu bölgelere sosyal donatı alanları kazandırmak için yıkarak güzelleştirme çalışmalarını sürdürdüklerini ifade etti. Gülbahçe’de meydan ve yol alanında kalan 5 binanın kamulaştırıldığını ve yıkımlarının gerçekleştirildiğini kaydeden Başkan Altepe, “Yapılacak genişletme çalışmalarıyla Gülbahçe Meydanı, Selamet ve çevre mahalleleri de içine alacak şekilde önemli bir aktivasyon merkezi olacak” dedi. Gülbahçe Meydanı’nın genişletilmesi çalışmaları kapsamında 2 dönümlük alanın açığa çıkartıldığını vurgulayan Başkan Altepe, “Bugün de burada kamulaştırılan binaların yıkımını gerçekleştiriyoruz. Çalışmalar tamamlandığında, Gülbahçe ve Selamet mahalleleri arasındaki geçiş daha da rahatlayacak. Gerçek anlamda bir meydan düzenlemesi olacak. İnşallah bu yaz hizmete alınarak bölgeye değer katacak” diye konuştu.

Başkan Altepe, yıkılarak güzelleştirilecek alanlardan bir tanesinin de Koğukçınar Mahallesi olduğunu kaydetti. Mahalledeki Ulufeli Camii’nin çevresindeki 3 binanın kamulaştırıldığını belirten Başkan Altepe, “Mahallelerimizi daha da yaşanabilir hale getirmek için sosyal donatı alanlarının, tesislerin yapılması için sürekli kamulaştırma gerçekleştiriyoruz. Onlardan biri de Koğukçınar Mahallesi. Mahalle içinde bulunan Ulugeri Camii’nin çevresi binalar nedeniyle kapalıydı. Yapılan kamulaştırmalarla birlikte caminin etrafı tamamen açılmış oluyor. Her bir taraftan camiye ulaşım kolaylaşıyor” şeklinde konuştu. Uluferi Camii’nin çevresindeki 3 binanın yıkılmasıyla 1000 metrekarelik alanın açığa çıkacağını söyleyen Başkan Altepe, “Bir yandan caminin etrafı açılırken, erkek ve kız Kur’an-ı kerim kurs binaları, toplantı salonu, tuvaletler ve abdest alma mekanları sıfırdan modern şekilde düzenlenmiş olacak. Başka Koğukçınar Mahallesi olmak üzere bölgeye değer katacak önemli bir çalışma. Şimdiden hayırlı uğurlu olsun” ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.