Bu Köyde Yıkık Dökük Ev 900 Bin TL'den Başlıyor

Bu Köyde Yıkık Dökük Ev 900 Bin TL'den Başlıyor

Kazdağları'nın eteklerinde kurulu, geçmişi antik çağlara dayanan Adatepe köyündeki tarihi taş evlerin fiyatı adeta İstanbul Boğazı'na bakan yalılarla yarışıyor. Yıkık dökük, eski taş evlerin fiyatları bile 800-900 bin liradan başlıyor.

A+A-

Kazdağları'nın eteklerinde kurulu,  geçmişi antik çağlara dayanan Adatepe köyündeki tarihi taş evlerin fiyatı  İstanbul Boğazı'ndaki yalılarla yarışırken, bu yapılarda günlük konaklama bedeli  750 liraya kadar çıkabiliyor.

Çanakkale'nin Ayvacık ilçesine  bağlı Küçükkuyu beldesinin eski Rum evlerinden oluşan Adatepe köyü, Kaz  Dağları'nın batısında, EdremitKörfezi'nin ise kuzey ucunda yer alıyor.

Truva, Pers, Atina, Roma, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinin izlerini  taşıyan, yüzyılların birikiminin oluşturduğu taş işçiliğiyle kurulan tarihi taş  evleri, Arnavut kaldırımlı yolları, ormanlık alanları, otantik yapısıyla ilgi  gören köy, özellikle 1989'da sit alanı ilan edilmesinden sonra mevcut mimarisi  korumayı başardı.

Yılın her döneminde gezilebilen köy, özellikle yaz dönemlerinde, şehir  ve iş stresinden uzaklaşmak, eşsiz doğa güzellikleri içinde, huzurlu ve sakin bir  tatil geçirmek isteyenlerden büyük ilgi görüyor. Taş evlerde konaklayanlar, eski  ahırlardan düzenlenerek oluşturulan kafelerde, asırlık ağaçların gölgesinde  çayını, kahvesini yudumlayabiliyor.

Köyde emlak edinmek için adeta bir serveti gözden çıkarmak gerekiyor.  Eski Rum taş evlerin restore edilmiş olanlarının fiyatları, İstanbul Boğazı'ndaki  yalılarla yarışıyor. Yıkık dökük, eski taş evlerin fiyatları bile 800-900 bin  liradan başlıyor. Anıtlar Kurulu'ndan alınan onay ile restorasyonu tamamlanan  evler, milyonlarla ifade edilen fiyatlarla satılıyor.

Konaklama bedeli 250 ile 750 lira arasında

Adatepe köyünde sabunhaneden bozma taş binada kafe ve Rumlardan kalma  taş evlerde pansiyon işletmeciliği yapan Nur ve Melike As kardeşler, köyde  tamamen doğal ortamda yaşam ve tatil olanağı bulunduğunu söylüyor.

Nur As, Adatepe'nin, Kazdağları'nın eteklerinde kurulu eski bir Rum  köyü olduğunu hatırlattı.

Köyün uzun yıllar önce turizme açıldığını vurgulayan As, "Köyümüzde  tamamen dış dünyadan uzak, doğal ortamda tatil yapabilir veya yaşayabilirsiniz.  Özellikle yaz aylarında köyümüz konumu ve doğal yapısı gereği yoğun ilgi görüyor.  Adatepe köyünde konaklamanın bedeli 250 ile 750 lira arasında değişiyor." diye  konuştu.

As, köydeki bazı konaklama tesislerinin 10 yaşın altında çocuk kabul  etmediğini belirterek, şöyle devam etti:

"Köyümüzde bazı motellerde sessizliği, sükuneti korumak adına 10  yaşına kadar çocuk alınmıyor. Bizim işlettiğimiz motel ve bizim gibi bazı  işletmeciler ise her yaştan tatilciyi kabul ediyor. Tatilcilerin yoğun ilgisiyle  karşılaşan Adatepe'nin ziyaretçileri arasında çoğunlukla günlük turlarla gelenler  yer alıyor.  Ayvalık'ı, Şeytan Sofrası'nı, Kazdağları'nı gezenler mutlaka günün  sonunda buraya da uğrayıp turlarını sonlandırırlar.  Zeus Altarı'nın da çok önemi  var Adatepe'nin turist çekmesinde.  Yerli yabancı turistler bundan dolayı da  burayı tercih ediyor."

250 yıllık çınarın gölgesinde çay keyfi

Babasından devraldığı köy kahvesini 17 yıldır işleten Umut  Aytaç da  ziyaretçilerin köy meydanındaki 250 yıllık çınar ağacının gölgesinde çay ve kahve  keyfi yapmasını sağladıklarını söyledi.

Aytaç, ziyaretçilere her konuda yardımcı olmaya çalıştıklarını ifade  ederek, şunları dile getirdi:

"Burası köyün merkezi olduğu için adres soranlara yol gösteriyoruz.  Herkes adresini buradan sorar, karnı acıkan, çay içmek isteyen  buraya gelir.  Zaten çay ve çınar ayrı bir özelliktir, keyiftir ikisi. Burada köyümüzde tamamen  organik olarak yetiştirilen ürünleri de bulursunuz. Köyümüz sit alanı olduğu için  bozulmayan doğal yapısından dolayı yazın çok kalabalık oluyor.  Rumlardan kalmış  bir köy burası. Dedelerimiz de mübadelede Yunanistan'ın Midilli adasından buraya  gelmişler. Buradan Rumlar gitmiş, dedelerimiz de buraya gelmiş."

Adatepe köyü sakinlerinden  Musa Özcan da köyün yazının da kışının da  ayrı güzel olduğunu vurgulayarak, "Bu köye gelenler kalmayı planlıyor. Kimisi  otel kimisi motel yapmaya çalışıyor." ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.