Biri Kültürpark Üzerinde Rant Hesabı Yaparsa...

Biri Kültürpark Üzerinde Rant Hesabı Yaparsa...

Hayata geçirmeyi planladıkları yeni proje ile 1990'larda yüzde 26 olan Kültürpark’taki yeşil alan miktarını yüzde 56 ile tarihinin en yüksek seviyesine ulaştıracaklarını, bina yoğunluğunu ise yarı yarıya azaltacaklarını söyleyen Başkan Kocaoğlu “Kültürpar

A+A-

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, 85. İzmir Enternasyonal Fuarı'nın son gününde Ege TV'den canlı yayınlanan "Fuar'dan Yüz Yüze" programında gazeteci Mehmet Karabel'in sorularını yanıtladı. Fuarın geçtiğimiz yıllara oranla çok daha renkli ve coşkulu geçtiği yönündeki yorumları değerlendiren Başkan Kocaoğlu, "85 yıllık bir çınarın inişleri çıkışları olması doğal. Biz uzun süredir fuarımızda belli bir zayıflama olduğunun bilincindeydik. Ama neler yapmamız gerektiği konusunda tereddütlerimiz vardı. Aklı ve bilimi kullanarak, arama konferanslarıyla 'İEF'yi eski günlerinde coşkuya, ilk ürünlerin sergilendiği inovasyon noktasına nasıl çekeriz' diye kafa yorduk. Şu anda bunu başardık. Bu ilk filiz. Her yaştan İzmirli hemşerimiz fuara büyük ilgi gösterdi. İzmir Enternasyonal Fuarı bu konsept &uum l;zerinde büyüyerek eski şaşaalı günlerini iki üç yıl içinde yakalayacaktır" diye konuştu.  

Kültürpark'ta ağaç kesilmeyecek

Başkan Kocaoğlu programda, daha yeşil bir Kültürpark yaratmak için hazırladıkları "Kültürpark İzmir" projesine ilişkin kamuoyuna yansıyan yorumları da değerlendirdi. Bazı kesimlerin iddialarının aksine, Kültürpark'ta ağaç kesilmeyeceğinin altını çizen Başkan Kocaoğlu, "Birine ağacı, yeşili katledeceğini söylerken, önce o adamın kişiliğine bakmak gerekiyor. Herkes eğri oturup doğru konuşacak. Ben buradan 12 yıllık belediye başkanı olarak söz veriyorum, ağaç kesilmeyecek. Sadece Ege Üniversitesi’ndeki hocaların tespit ettiği hastalıklı ağaç sökülecek. Mevcut ağaç sayısı ise 640-650 civarında artacak" dedi. Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Büyükşehir Belediyesi'nin son 12 yılda kentteki yeşil alan miktarını iki mislinden fazla artırdığını; İnciraltı, Sasalı, Kadifekale'de yeni kent or manları kurduğunu dile getirdi. 

 

Yeşil alan miktarı yüzde 56'ya çıkacak

Kültürpark'taki yeşil alan miktarının yıllar içindeki artış oranlarını da açıklayan Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, 1990'larda yüzde 26 olan yeşil alan miktarının, Ahmet Piriştina’nın da görev yaptığı 2000’li yıllarda yüzde 43'e çıktığını, hayata geçirmek istedikleri projeyle birlikte bu oranın yüzde 56'yla tarihinin en yüksek seviyesine ulaşacağını söyledi. Başkan Kocaoğlu 90'lı yıllarda yüzde 26 olan, Piriştina döneminde yüzde 14'e düşen bina yoğunluğunu da yüzde 7'ye çekeceklerini söyledi. Rakamların ortada olduğunu ifade eden Başkan Aziz Kocaoğlu, Kültürpark'ın duvarlarının yıkılması taleplerini ise şöyle yanıtladı:

"Duvarlar yıkılmayacak. Başka ülkelerin parklarına özenerek, duvar yıkalım demekle Kültürpark'ın duvarları yıkılmaz. Yayaların geçebileceği iki tane yeni kapı açılacak. Bu kapılardan araç geçmeyecek. Biz ismet İnönü Sanat Merkezi'ni yıkıyoruz, Atlas Pavyonu'nun fuar hollerini ve Celal Atik Spor Salonu'nu yıkıyoruz. Celal Atik ve hollerin kapladığı 35 bin metre alan yerine 16 bin metrekarede  şov-tiyatro ve kültür merkezi olacak bir alan yaratıyoruz. İEF'in yapılabilmesi için sergi alanları yaratıyoruz. Celal Atik'in olduğu yere yine spor işlevini yürütebilecek bir alan yapıyoruz. Su yüzeyini ise yüzde 2'den yüzde 3'e çıkarıyoruz. Havuz metrekaresini yüzde 50 büyütüyoruz. Kültürpark'ta asfalt zemin olmaz, kilit parke olmaz. Sadece itfaiye ve ambulanslar için servis yolu yapılacak. Geri kalan yollar bisiklet ve yürüyüş yolları olarak düzenlenecek. Buradan Aziz Kocaoğlu sözü: Kültürpark'ta ağaç kesilmeyecek. Bunu niye söylerler? Bir ara 'yetmez ama evetçiler' vardı. Şimdi 'yeter ama hayırcılar' var İzmir'de."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.