1. HABERLER

  2. EMLAK GÜNDEMİ

  3. Belgesi Olmayan İnşaat İşçisi Bu Tarihten Sonra Çalışamayacak
Belgesi Olmayan İnşaat İşçisi Bu Tarihten Sonra Çalışamayacak

Belgesi Olmayan İnşaat İşçisi Bu Tarihten Sonra Çalışamayacak

Mesleki yeterlilik belgesi bulunmayan inşaat işçileri 11 kasım 2019'dan itibaren çalıştırılamayacak. Belgesiz olarak çalıştıran inşaatlara para cezası verilecek. İşçilerin belgelerini 31 Aralık 2018 tarihine kadar belgelerini alması gerekiyor.

A+A-

5 Haziran 2018’de yürürlüğe giren "Mesleki Eğitim Kanunu" kapsamında emlak ve inşaat işinde çalışacak veya çalışan kişiler için mesleki yeterlilik belgesine sahip olma şartı aranacak. Vatandaşların belgelerini 31 Aralık 2019’a kadar almaları gerekiyor.

Başarılı olan adaylar belgelerine kavuşuyor

Emlak danışmanı/pazarlama ve satış personeli, sorumlu emlak danışmanı/firma sahibi, şube müdürü meslekleri için zorunlu hale getirilen mesleki yeterlilik belgeleri için başvurular alınıyor. Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) tarafından yetkilendirilen belgelendirme kuruluşlarınca yapılan sınavlarda başarılı olan adayların belge masrafı ve sınav ücretleri devlet tarafından karşılanıyor.

Şantiyelerde verimlilik artacak

"Mesleki Yeterlilik Belgesi Zorunluluğu Getirilen Mesleklere İlişkin Tebliğ"de yer alan kararın iş sağlığı ve güvenlik önlemlerini artırması bekleniyor. Eğitimli iş gücüyle şantiyelerde verimliliğin artması planlanıyor. 

Diplomalı çalışanlarda belge aranmayacak

"Mesleki Eğitim Kanunu"na göre ustalık belgesi almış olanlar, Milli  Eğitim Bakanlığı'na bağlı mesleki ve teknik eğitim okulları ile üniversitelerin  mesleki ve teknik eğitim veren okul ve bölümlerinden mezun olup diplomalarında  veya ustalık belgelerinde belirtilen bölüm, alan ve dallarda çalıştırılanlar için  bu belge şartı aranmayacak.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.