Bekara Ev Vermeyen Ev Sahiplerine İdari Yaptırım Kararı!

Bekara Ev Vermeyen Ev Sahiplerine İdari Yaptırım Kararı!

Ev sahiplerinin büyük bir kısmı evlerini bekara ya da öğrencilere kiraya vermek istemiyor. Ancak alınan karar ile bekara ev vermeyene idari yaptırım uygulanacak.

A+A-

Türkiye'de kira sorunundan çok daha önce yaşanmaya başlayan bekara ya da öğrenciye ev vermeme durumu yeniden gündeme geldi. Bilindiği üzere uzun yıllardır çoğu ev sahibi, evlerine kötü bakılacağını ve kiralarının düzenli ödenmeyeceği düşüncesine girerek bekarlara ve öğrencilere ev kiralamaktan kaçınıyor. 

Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu (TİHEK) Başkanı Prof. Dr. Muharrem Kılıç, konuya ilişkin önemli bir karar aldıklarını açıkladı.

Bekara, öğrenciye ev vermeyen yandı!

Van Devlet Tiyatrosunda gerçekleştirilen Türkiye İnsan Hakları ve eşitlik Kurumu İstişare Toplantısı'nda TİHEK Başkanı Prof. Dr. Muharrem Kılıç, Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu'nun 2016 yılından bu yana faaliyet gösterdiğini söyledi. 

TİHEK Başkanı Kılıç, medeni hali bekar olanlara ev vermeyen kişiye karşı ilgili gerçek kişinin ayrımcılık mağduriyetini giderebilmek adına ihlal kararları verdiklerini ve idari yaptırım uyguladıklarını söyledi. 

Sözlerine devam eden Kılıç, bir belediyenin yabancılara yönelik yaptığı ırk temelli ayrımcı bir kamusal hizmetin sunumunda ayrımcı bir muamelenin ön görülmesi durumunda, bunun üzerine yaptıkları resen inceleme yetkileri çerçevesinde bekara ev vermeyen kişilere idari yaptırım cezası uyguladıklarını ifade etti.

Son dönemde bekarların ve öğrencilerin ev bulması bir hayli zorlaşırken bir de evini kiralamak istemeyen ev sahipleri nedeniyle bekarlar tek başlarına yaşayacakları bir daire bulamıyor. Kira ücretlerinin de artmasıyla bir kirayı karşılamakta zorluk çekenler çareyi ailesinin yanına dönmekte ya da başka bir arkadaşının yanında kalmakta buluyor. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum