1. HABERLER

  2. EMLAK GÜNDEMİ

  3. Bayraklı ve Bornova'da Kat Sayısı 8'den 5'e mi Düşecek?
Bayraklı ve Bornova'da Kat Sayısı 8'den 5'e mi Düşecek?

Bayraklı ve Bornova'da Kat Sayısı 8'den 5'e mi Düşecek?

Bayraklı ve Bornova'da deprem esnasında yıkılan binalar ile deprem sonrası acil yıkılan binaların yerine Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 5 katlı yeni binalar yapılacak. Bakanlığın kat sayısını 8'den 5'e düşüreceği şeklinde söylentiler oluştu.

A+A-

İzmir'de meydana gelen 6.6 şiddetindeki depremde en çok Bayraklı ve Bornova hasar gördü. Bayraklı'nın Adalet ve Manavkuyu mahallesi ile Bornova'nın Özkanlar Bölgesi'nde (Kazım Dirik Mahallesi) çok sayıda bina kullanılamaz hale geldi.

Deprem sırasında yıkılan ve ağır hasar gördüğü için depremden hemen sonra yıkılan binaların yerine Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yeni binalar yapılacak. Yeni yapılacak binaların 5 katlı olması nedeniyle bazı yanlış bilgilerin de yayılmasına neden oldu. Bölgede imar hakkının 5 kata düşürüldüğü şeklinde söylentiler oluştu.

İzmir Müteahhitler Federasyonu genel sekreteri, harita mühendisi Hasan Yılmaz kat sayısının düşmediğini, evini yenilemek isteyen vatandaşların 8 kat olarak yeniden yapabildiğini söyledi. Sadece bakanlık tarafından yapılan binaların 5 kat olacağını belirten Yılmaz, kat maliklerinin 5 kat istememesi durumunda anlaşarak kendi imkanlarıyla 8 kat yapabileceğini belirtti.

İMAR HAKKININ 5 KATA DÜŞÜRÜLMESİ DAYATMASI YOKTUR

Çok fazla bilgi kirliliğinin olduğunu belirten Hasan Yılmaz konu ile ilgili olarak şu açıklamayı yaptı, "İzmir depreminin ardından yıkılan binaların nasıl yapılacağı konusu ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın kat yüksekliğini 5 kat  inşaat yapılabilir hale getirileceği iddiası birçok yerde konuşuluyor. Öncelikle şunu belirtmem gerekiyor. Bornova ve Bayraklı ilçelerinde 8 kat imar hakkı olan parsellerin imar hakları aynı kalacaktır. Sadece depremde yıkılan binaların parsellerinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yeni inşaat yapacağı binalarda 5 kat yapılaşma hakkı verecek, devlet eliyle konutlar yapılacak ve hak sahiplerine verilecektir.  Yıkılan binaların sahipleri 5 kat yapılaşma istemezlerse; bunu tüm malikler olarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na bildirip biz binamızı kendi imkanlarımızla yapacağız derlerse yine mevcut imar planındaki haklarından faydalanacaklarıdır.  İmar hakkının 5 kata düşürülmesi dayatması yoktur. Bornova’da Y koşulu imar durumu olan kadastral parsel üzerinden inşaat emsaline sahip bölgelerde yine imar hakları korunmaktadır. Deprem korkusu ve endişesi ile az hasarlı yada hasarsız binada oturanlar yapılarını yenilemek istedikleri takdirde güncel imar yönetmeliğine uygun proje oluşturarak binalarını yenileyebilecekleridir."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum