Batı Koop Konut Kooperatifçiliğinin Önünü Açtı

Batı Koop Konut Kooperatifçiliğinin Önünü Açtı

Batı Koop yönetim kurulu başkanı Halil Kurt, “Batı Koop konut kooperatifçiliğinin önünü açıyor. Kooperatifçiliğe hız kazandırıyor. Amacımız kooperatifçiliği doğru yaparak orta ve dar gelirli ailelerin konut sahibi yapmak” dedi.

A+A-

İzmir’de başlattığı konut hamlesiyle dar ve orta gelirli aileleri konut sahibi yapan Batı Anadolu Kooperatifleri Birliği (BATI KOOP) konut kredisi faiz oranlarının düşmesiyle birlikte daire fiyatlarının yükselmesi endişelerini giderecek bir açıklama yaptı. Batı Koop başkanı Halil Kurt kar amacı taşımadıkları için Batı Koop’ta daire fiyatlarında bir artış olmayacağını söyledi. Kredi faizlerinin düşürülmesiyle bir ışık yakıldığını belirten Kurt, hükümete de tarıma elverişli olmayan kıraç alanların arsa olarak açılması çağrısında bulundu.

UCUZ DAİRENİN YOLU KOOPERATİFLERDEN GEÇER

Dünyanın gelişmiş ülkelerinde kooperatifleşmenin çok ilerlediğini belirten Kurt, “Hayatın her alanında kooperatifler var. İnşaat sektöründe de anahtar kooperatiflerde. Kooperatiflerin gündemde olduğu dönemlere geldik. Çünkü insanlara uygun fiyatlarla daire sahibi yapmanın, istihdam sağlamanın yolu kooperatiflerden geçiyor. Önümüzdeki dönemde yine kooperatifleşme hamlesi yapacağız başka yolu yok” dedi.

ONBİNLERCE KİŞİYİ KONUT SAHİBİ YAPMAYA TALİBİZ

Devletten bekledikleri iki hamleden birinin yerine getirildiği belirten Halil Kurt şu çağrıda bulundu, “Devletten beklentimiz kredi faizlerinin düşmesiydi. Şimdi faizler de düştü. Birde arsa açılmasını istiyoruz. Bunun dışında hiçbir beklentimiz yok. Zaten kooperatifler her şeyi kendileri halledebiliyor. Tarıma elverişli olmayan kıraç alanlarda çok güzel konut alanları açabiliriz. Devlet bizim önümüzü açarsa 1980’lerde, 1990’larda olduğu gibi on binlerce kişinin konut sahibi olmasını sağlayabiliriz. Batı Koop olarak buna talibiz.”

KONUT KOPERATİFÇİLİĞİNİN ÖNÜNÜ AÇIYORUZ

Halil Kurt sözlerini şu şekilde sürdürdü, “Batı Koop konut kooperatifçiliğinin önünü açıyor. Kooperatifçiliğe hız kazandırıyor. Amacımız kooperatifçiliği doğru yaparak orta ve dar gelirli aileleri konut sahibi yapmak”

FİYATLAR ARTMAYACAK

Kredi faizlerinin düşmesiyle beraber daire fiyatları artar mı endişesi oluştu. Bu konuyu da netliğe kavuşturan Kurt kesinlikle fiyat artışının olmayacağını belirterek şunları ekledi, “Kredi faizlerindeki düşüş bize bir ışık yaktı. Faizlerin düşürülmesinden sonra müteahhitler konut fiyatlarını arttırır mı endişesi oldu. Kooperatiflerde ise böyle bir endişe yok. Kar amacı taşımadığımız için fiyatları artırmamız da mümkün değil. Vatandaşlarımızın gönlü rahat olsun.”

KOOPERATİFLERİN BATMA RİSKİ YOK

Kooperatiflerin devlet ve birlik denetimi altında olduğu için daha çok güven verdiğini belirten kurt, “Kooperatiflerde para kasaya düştüğü andan itibaren sadece inşaata harcandığından, devlet ve birlik denetimi altında olduğundan kooperatifin batma veya inşaatı yarım bırakma ihtimali yok. Vatandaşlar temelden daire aldığında acaba bu inşaatı bitirir mi, bitiremezse param yanar mı kaygısı taşımıyor. Tüketici hem devlet hem de birlik tarafından güvene alınıyor. Batı Koop olarak arsanın ruhsatını alıp inşaata başlamadan üye kaydı almıyoruz. İnsanlar güvence ile üye oluyorlar çünkü ruhsatlar dahi alınmış. Ekonomik durumu iyi olanlar müteahhitten lüks dairesini alabilir. Ancak kooperatiflerin görevi orta ve dar gelirlileri konut sahibi yapmak” dedi.

KONUT KOOPERATİFLERİ NASIL ÇALIŞIYOR?

Halil Kurt Konut Kooperatifçiliğinin nasıl işlediği ve ortaklarına nasıl avantajlar sağladığını ayrıntılı bir şekilde anlattı. Kooperatiflerin amacının ortaklarını ev sahibi yapmak olduğunu belirten Kurt şu sözleri kullandı , “Bir grup insanın bir araya gelip sosyal faaliyet yürütmesi dernekleşmedir. Ancak kooperatiflerde daha çok ekonomik işbirliği öne çıkar. Kooperatif ortakları kendi aralarında topladıkları paralarla arsa alıp inşaat yapıyor, ya da kat karşılığı arsa tutarak bu arsayı müteahhite verip inşaat yaptırıyor. Konut kooperatiflerinin amacı ortaklarını ev sahibi yapmaktır. Kar amacı taşımayan konut kooperatifleri ortaklarını konut sahibi yapmak için kuruldu. Kooperatiflerin şirketlerden farkı da sadece kendi ortaklarına daire yapmasıdır. Örneğin bir kooperatifte 100 kişi bir araya gelir 100 daire yapılır. Bizde 150 daire yapalım da 50 tanesini satıp kar ederiz diye bir düşünce olmaz. Yapılan masraflar, proje giderleri ve yönetim giderleri hesaplanır ve ortaya çıkan maliyet üye  sayısına bölünür. Maliyet bu şekilde ortaya çıkar. Kooperatiflerde temelden satın alan da, proje bittiğinde satın alan da aynı parayı ödüyor. Daire fiyatlarına kar miktarı eklenmediği için ortaklar ucuz daire sahibi oluyor. Bir bakıma vatandaşlar kendi evini yapıyor. Toplu bir şekilde yapıldığı için maliyeti de çok düşürüyor. Batı Koop olarak bünyemizdeki projeleri ucuza mal ediyoruz. Giderleri, harcamaları ve konut teslimlerini devletin yanında biz de denetliyoruz.”

Zübeyit Garip/ İnşaat Deryası

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.