Arapların Konut Piyasasına Katkıları?

Arapların Konut Piyasasına Katkıları?

Milliyet Gazetesi'nden Güngör Uras köşe yazısında Arapların konut ve turizm sektörüne katkılarını değerlendirdi. İşte o yazı...

A+A-

Arap ülkelerine, Müslüman Arap kardeş-lerimize sempati duyuyoruz.

Ekonominin sıkıntılı döneminde Arap ülkelerinden gelecek turistlerin, Arap ülkelerinden geleceklerin satın alacakları konutların ekonomiye katkıda bulunmalarını bekliyoruz.

Acaba Arap ülkelerinden gelenlerin turizm sektörüne, Arap ülkelerinden gelenlerin satın aldıkları konutların konut piyasasına olumlu katkıları ne ölçüdedir?

Yılın ilk 9 ayında yabancı ziyaretçi sayıları Türkiye genelinde %32 dolayında azaldı. Geçen yıl 29.7 milyon ziyaretçi gelmişti. Bu yıl 22.7 milyon ziyaretçi geldi.

Bu yılın ilk 9 ayında ülkeye gelen yabancı ziyaretçilerin yüzde 53’ü Avrupa ülkelerinden, yüzde 22’si Birleşik Devletler Topluluğu şemsiyesindeki ülkelerden, yüzde 10’u Arap ülkelerinin de içinde bulunduğu Batı Asya Bölgesi’ndeki ülkelerden geldi.

Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn, Katar, Kuveyt, Lübnan, Ürdün ve Suudi Arabistan gibi dost Arap ülkelerinden gelen ziyaretçilerin toplam ziyaretçi sayıları içindeki payı yüzde 4.89 oranında.

Arapların payı yüzde 4.89

Görülüyor ki din kardeşlerimizden gelen ziyaretçi sayısı turizm sektörünü ayakta tutmaya yetmiyor. Ziyaretçi sayısında patlama olsa, iki misline de çıksa, turizm sektörünün sorunlarına çözüm getiremiyor.

(Bilgi için: Çin’den gelecek ziyaretçilerde artış beklentisi var. Çin’den ilk 9 ayda 121 bin ziyaretçi geldi. Toplam ziyaretçi sayısında Çinlilerin payı binde 6 oranında.)

İstanbul, Müslüman Arap kardeşlerimizin en çok ilgi duydukları şehir.  Yılın ilk 10 ayında İstanbul’a gelen toplam ziyaretçi sayısı geçen yıl 10.7 milyondu. Bu yıl yüzde 27 azaldı. 7.8 milyon oldu.

İstanbul’a gelen ziyaretçilerin yüzde 22’si Arap ziyaretçi. Arap ziyaretçi sayısı bir önceki yıl 2.1 milyon iken, yüzde 23 azaldı, 1.6 milyona geriledi.

2.700 konut satıldı

Acaba Müslüman Arap kardeşlerimizin konut alımları ekonomiye ne katkı yapar?

Bu yılın ilk 10 ayında 470 bini ilk el (yeni), 570 bini ikinci el (eski) 1 milyon 40 bin konut satıldı. Yılın ilk 9 ayında yabancı ülke vatandaşlarına 15 bin gayrimenkul satışı gerçekleşti. En büyük alıcılar Suudi Arabistan ve Kuveyt vatandaşlarının toplam alımı 2.700 dolayında.

Bugüne kadar dost Müslüman Arap ülkelerinden gelen ziyaretçi sayısı ve bu ülke vatandaşlarının satın aldıkları gayrimenkul sayısı gösteriyor ki bu ülke vatandaşlarının turizm sektörünün de, konut sektörünün de çözümüne büyük katkıları olamayacak.

Müslüman Arap ülkelerini önemsemeye devam edelim ama yanlış hesaplar yapmayalım. Turizm sektörünün de, gayrimenkul sektörünün de, ekonominin tamamının da sorunlarına Batı dünyası ile olan ilişkilerimizdeki iyilikler destek verir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.