Akfen İnşaat'tan Yurtdışına Hastane Planı!

Akfen İnşaat'tan Yurtdışına Hastane Planı!

Akfen İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Selim Akın, Türkiye’de üstlendikleri şehir hastanesi yatırımlarını yurtdışına taşımayı açıkladı. Akın, “Yurtdışına yönelik açılma ve yatırım konusunda benim kişisel bir hedefim var. Bu şirketi oraya da taşımak istiyorum

A+A-

Isparta’ya 1 milyar 150 milyon TL, Eskişehir’e 1 milyar 750 milyon TL ve Tekirdağ’a 1 milyar TL’lik şehir hastanesi yatırımı yapan Akfen Holding’in çatısı altında bulunan Akfen İnşaat, bu tecrübesini yurtdışına taşımak için harekete geçti. Yeniden yapılanan Akfen Holding’ten sonra Akfen İnşaat’ın dümenine geçen Selim Akın, şehir hastaneleri ve yurtlara toplamda yaklaşık 4 milyar TL yatırım yapacaklarını ve Akfen İnşaat’ın holdingin lokomotifi olacağını ifade etti. Akın, “Akfen İnşaat olarak aslında hiç gidip yurtdışında proje yapmadık. Yurtdışına yönelik açılma ve yatırım konusunda benim kişisel bir hedefim var. Bu şirketi oraya da taşımak istiyorum” açıklamasını yaptı. 

Akın, Türkiye’deki yatırımlardan elde edilen tecrübeyi Sağlık Bakanlığı’nın yurtdışına taşıma konusunda Suudi Arabistan, Pakistan, Katar gibi ülkelerle görüşmeleri olduğunu hatırlatarak, “Benzer hastaneleri Türkiye’deki modelle yurtdışında hayata geçirmek üzere görüşmeleri var. Biz de bunları yakından izliyoruz. Bunlar dünyada sadece Çin’de ve çok küçük olarak Avusturya’da var. Bizde son yıllarda önemli ölçüde birikim sağlandı. Bakanlık da bunun dışarıya açılması için önayak olmaya çalışıyor” ifadelerini kullandı. Şehir hastanelerinde 25 yıl olan üst kullanım haklarının gelecek dönemde özellikle yabancı fonlar tarafından ilgiyle karşılanabileceğine dikkat çeken Selim Akın, sözlerine şöyle devam etti: “Burada hisse satışı yapabiliriz. Şu anda bir teklif yok ama her an her şey olabilir. Bunlar özellikle yurtdışındaki fonlar için kârlı yatırımlar. Yakın zamanda bize olmasa bile diğer şirketlere teklif geleceğini öngörüyoruz. Biz uzun vadeli işleri tercih ediyoruz ancak bu tip işlerin yurtdışına kolay pazarlanabilir olduğunu düşünüyoruz.”

Samsun ve Denizli şehir hastaneleri projeleriyle de ilgilendiklerini anlatan Akın, bu hastanelerin ihalesini almaları halinde bu alandaki toplam yatırımın 6 milyar liraya çıkacağını ifade etti. Ayrıca Akın, yurt yatırımı portföylerinde 10 bin yatağa ulaştıklarını anlatarak, “Ankara, Isparta ve Kütahya yatırımlarımız var. Ankara şu anda faaliyette. Isparta ve Kütahya bu yılın sonuna kadar açılmış olacak. Yurt yatırımlarımızın tutarı 135 milyon liraya ulaştı” diye konuştu.

BODRUM VE ULUDAĞ OTELLERİNE 50 MİLYON EURO YATIRIM

GELECEK dönemde 50 milyon Euro’luk yatırımla Bodrum ve Uludağ’da iki otel projesi hayata geçireceklerini söyleyen Akın, Bodrum’da yapımına başladıkları 35 villadan oluşan otel yatırımını iki yıl içinde hizmete açmayı planladıklarını anlatarak, “Burada anıt ağaçlar vardı, bunların hepsinin rolövesi alındı. O ağaçlara hiç karışmadık. Daha çok inşaat hakımız vardı ama yapmadık. Projeyi ağaçlara göre şekillendirdik” dedi. Uludağ’da 42 odalık otel yatırımlarının olacağını da belirten Akın, Bodrum otelinin 40, Uludağ’ın ise 10 milyon Euro’luk yatırım bedeli olacağını söyledi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.