23 Yıllık Başarının Sırrı: Servis Hizmeti

23 Yıllık Başarının Sırrı: Servis Hizmeti

Otomasyon sektörünün önde gelen firmalarından Egebeta’nın yönetim kurulu başkanı Gafur Alişer sektördeki 23 yıllık başarısının sırrını açıkladı. Alişer, “23 yıllık Egebeta markasının başarısının temel nedeni satış sonrası servis hizmetidir. 16 yıl önce sa

A+A-

23 yıllık geçmişe sahip Egebeta, otomatik kapı ve panjur alanında birçok yeniliğe imza attı. Türkiye’de ilk kez ‘1 saat içerisinde acil servis hizmetini’ uygulamaya sokan Egebeta 1997 yılında garanti süresini 5 yıla çıkararak büyük bir gelişme kaydetti. 23 yıllık firmanın 27 bin kayıtlı müşterisi ve 40 kişilik kadrosu bulunuyor. Gafur Alişer otomasyon sektörünün inşaat sektörüyle paralel olarak büyümeye devam edeceğini belirtti.

İnşaat mühendisi Gafur Alişer Ege bölgesinde 6 ilde hizmet veren Egebeta’nın 23 yıllık serüvenini şu sözlerle anlattı, “ Alman otomatik kapı firmasında 1 yıl müdürlük yaptım. Aynı firmanın bayisi olarak bu işe girdim. O dönemde bu kadar yaygın bir otomasyon yoktu. İnşaatlarda her şey daha mekanik işliyordu. Ama bugün otomasyonsuz bina kalmadı. Her şeyimiz otomatik oldu. Bina apartman kapıları bile fotoselli kapılara dönüştü. Bütün panjurlar otomatik. Bu noktada sektörde birçok ilklere imza attık. İzmir, Manisa ve Aydın’da illerine Egebeta olarak doğrudan hizmet sağlıyoruz. Uşak, Balıkesir ve Muğla illerinde de alt bayilerimiz var. Şu anda 6 noktada temsilcilik verdik. Bu sayının çok olmasını istemiyoruz. Yetebileceğimiz kadar, hizmetimizi aksatmayacak ve doğru insanlarla çalışmaya özen gösteriyoruz. Çeşme şubemizi bu yıl açtık. Orada yaz kış kalabilecek şekilde altyapı hazırladık Egebeta’nın ATM, GAMA, Yıldızhan, DELTA, TEK-KAR isimli 5 tescilli ana bayisi bulunuyor. 40 kişilik kadro ve 14 araçlık filosuyla sektörün öncülerindeniz.”

2 DALDA BAŞLADI BUGÜN 13 DALDA HİZMET VERİYOR

Egebeta’nın kuruluşunda sadece iki alanda hizmet verdiğini hatırlatan Alişer bugün 13 alanda hizmet verdiklerini belirtti. Alişer sözlerini şu şekilde sürdürdü, “Bu işe başlarken iki dalda başladık. Birincisi garaj kapısı, ikincisi bahçe kapısı. Daha sonra otomatik kepenk, otomatik depo kapıları, endüstriyel kapılar, fotoselli kapı, turnike sistemi, otomatik veranda sistemi, otomatik dış perde, pvc hızlı kapılar başta olmak üzere otomasyon ve ilgili 13 dalda hizmet veriyoruz.”

23 YILLIK BAŞARININ SIRRI

23 yıllık başarısının sırrını paylaşan Alişer şu ifadeleri kullandı, “23 yıllık Egebeta markasının başarısının temel kriteri satış sonrası servis hizmetidir. Herkes ürün satar. Birkaç yıl sonra o ürünün garanti bitiyor. Servis garantisi bittikten sonra hizmeti aksatmadan sürdürebilmek çok önemli. 16 yıl önceki, 14 yıl önceki ürünlerin yedek parçasını veriyoruz. 10 yıl önce sattığımız bir kapının kumandasına hizmet veriyoruz. Bizim 27 bin kayıtlı müşterimiz var. Tüm müşterilerimizin bilgileri ve kumanda şifreleri var. Müşteri bazen gelmeden biz şifreleme yapıp kargo ile gönderiyoruz. Bu tam bir hizmet işi.27 Bin müşteriye biz sizin ürününüzü biliyoruz diyebiliyoruz.”

TÜRKİYE’DE İLK KEZ ‘1 SAATTE ACİL SERVİS HİZMETİ’

Türkiye’de ve İzmir’de birçok ilke imza attıklarını dile getiren Alişer, “Birinci bölge dediğimiz merkez bölgede 1 saatte acil servis hizmeti veriyoruz. Bunu Türkiye’de ilk kuran firmayız. Şu anda ambulansların, itfaiyelerin bile yarım saat, 45 dakikada gittiğini düşündüğünüzde 1 saatte acil servisimizin ne kadar başarılı olduğu fark edersiniz. Bunun püf noktası donanımlı araçlara sahip olmak ve her araçta oraya müdahale edecek ekipmanın bulunması. Şu anda 14 ekiple bu hizmeti hala veriyoruz. 1997 yılında 5 yıl garanti süresini ilk biz başlattık. 5 yıl garanti verdiğimiz zaman çoğu insan bunu beceremezler 5 yıl sistem nasıl dayanır dediler. Bizden 3 sene sonra sektördeki diğer firmalar 2 yıl olan garanti süresini 5 yıla çıkarmak zorunda kaldı.”

BİZİM MÜŞTERİLERİMİZ GÖNÜLLÜ PAZARLAMACILARIMIZDIR

Çok az sayıda pazarlama elemanı çalıştırdıklarını, genellikle güvene dayalı satış yaptıklarını ifade eden Alişer şu şekilde devam etti,  “Bugüne kadar güvene dayalı satış yaptık. Bizim çok fazla pazarlama elemanımız yoktur. Bizde keşif elemanı vardır. Bize telefon gelir, arayan telefonumuzu komşusundan almıştır. Bizde keşif ekibimizi göndeririz. Bizim her müşterimiz gönüllü pazarlamacımızdır.”

OTOMASYON SEKTÖRÜ VE İNŞAAT SEKTÖRÜ PARALEL BÜYÜYOR

“İnşaat sektörü ile bizim sektörümüz birbirine paralel olarak büyüyor. İnşaatçı yürürse bizde arkasından yürürüz. Otomasyon sistemleri inşaatçının hamlesine göre yol alıyor. Konut kredi faizlerinin düşmesi inşaat sektörünün dolayısıyla bizim sektörümüzün önünü daha da açacaktır.”

13 KALEMDE ANAHTAR TESLİM PROJELERE BAŞLAYACAĞIZ

Gafur Alişer yeni dönemdeki hedeflerinden bahsederken şu ifadelere yer verdi, “Müşteriler artık sadece panjur istemiyor. Panjurun yanında doğramayı ve sinekliği de takmamızı istiyor. Biz hepsi için ayrı ayrı uğraşmayalım diyor. Bizde müşterilerimizin bu talepleri doğrultusunda yeni dönemde çitiyle, doğramasıyla, panjuruyla anahtar teslimi yapan hatta cephesini bile kaplayan bir Egebeta olacağız. Bayramdan sonra 13 kalemde anahtar teslim işini tek seferde gerçekleştireceğiz. Bununla ilgili birkaç projemiz mevcut. Bayramdan sonra hayata geçireceğiz.”

Zübeyit Garip/ İnşaat Deryası

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.