1915 Çanakkale Köprüsü İnşaatında Son Durum

1915 Çanakkale Köprüsü İnşaatında Son Durum

1915 Çanakkale Köprüsü’nde çalışmalar, koronavirüs salgınına rağmen hızla devam ediyor. Lapseki ve Gelibolu yakasında deniz içinde bulunan köprü kulelerde, 26’ncı blokların da konulmasının ardından 250 metre yüksekliğe ulaşıldı.

A+A-

Çanakkale Boğazı’nda, Gelibolu’nun Sütlüce ve Lapseki’nin Şekerkaya mevkilerinde inşa edilen 1915 Çanakkale Köprüsü’nün temeli, 18 Mart 2017 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından atıldı. Daha sonra Sütlüce’de yapılan şantiyede, kuru havuzda neredeyse her biri birer futbol sahası büyüklüğüne sahip 2 kule kesonu yapıldı. Denizin dibine çakılan demir kazıkların üzerine geçtiğimiz yıl mayıs ayında batırılan kule kesonları üzerine ilk bloklar ağustos ayında konuldu ve kırmızı beyaz renkleriyle Türk bayrağını simgeleyen köprü ayaklarının yapımına başlandı.

AYAKLAR 250 METRE YÜKSEKLİĞE ULAŞTI

Aradan geçen yaklaşık 8 aylık süreçte Lapseki ve Gelibolu yakasında deniz içinde yer alan kule kesonları üzerine önceki gün 26'ncı blokların montajı gerçekleşti. Böylece köprü ayaklarının yüksekliği 250 metreye yükseldi. Toplam yüksekliği 318 metre olan kulelerin tamamlanmasının ardından 68 metrelik mesafe kaldı. 318 metrelik kuleler haziranda tamamlanacak ve yaz sonunda ise köprüde kablo örme çalışmalarına başlanacak. Lapseki yakasında ankraj bloku ve 680 metre uzunluğundaki yaklaşım viyadüğü de tamamlandı ve artık üzerine tabliyelerin montajının yapılması planlanıyor. Köprü inşaatında kullanılması planlanan kabloların ağırlığı 33 bin 268 ton, uzunluğu ise 162 bin kilometre olacak. Kablo örme çalışmasıyla birlikte köprünün silüeti de ortaya çıkacak. Diğer yandan 14’üncü blokların arasına ilk bağ kirişinin konulmasıyla 24’üncü blokların arasına da ikinci bağ kirişi montajının yapımı gerçekleşti.

KORONAVİRÜSE RAĞMEN İZOLASYON İLE ÇALIŞMA

Lapseki Kaymakamı Tahir Şahin önderliğinde Karayolları Genel Müdürlüğü Kamu Özel Sektör Ortaklığı Bursa Bölge Müdürü ve 1915 Çanakkale Otoyol ve Köprüsü İnşaat Yatırım ve İşletme A.Ş. yönetimi ile gerçekleştirilen görüşmeler sonucu koronavirüs salgını ile mücadelede, Lapseki şantiyesi yaşam alanlarında izolasyonun sağlanması için gerekli önlemler alınıp, 1915 Çanakkale Köprüsü’nde çalışmalar hız kesmeden devam ediyor. Köprü inşaatında 2500 kişi, otoyol projesinde ise 3 bin 600 kişi çalışmalarda bulundu.

318 METRELİK YÜKSEKLİĞİYLE ÇANAKKALE DENİZ ZAFERİ’Nİ SİMGELİYOR

Toplam 32 bloktan meydana gelecek köprü ayakları, yapımı tamamlandığında 318 metrelik uzunluğuyla 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi’nin simgesi olacak. Kulelerin en ucunda ise Çanakkale Savaşları kahramanı Seyit Onbaşı’nın, sırtlayarak namluya sürdüğü top mermisi tasviri yer alacak. Cumhuriyet’in kuruluşunun 100’üncü yılını simgeleyen 2023 metrelik orta açıklığı köprüye, ’dünyanın en uzun kuleler arası açıklığa sahip asma köprüsü’ unvanına sahip olacak. 

YAKLAŞIM VİYADÜKLERİNİN AYAKLARI YÜKSELDİ

Gelibolu’nun Sütlüce ve Lapseki’nin Şekerkaya mevkileri arasında yapımına başlanan 1915 Çanakkale Köprüsü’nün her iki yakasındaki ankraj bloku imalatı gerçekleşti. Malkara’dan Lapseki’ye kadar uzanan otoyol çalışmalarına devam edilirken, Lapseki yakasında 680, Gelibolu yakasında 365 metrelik yaklaşım viyadüklerinin ayakları da büyük oranda tamamlandı. Yaklaşım viyadükleriyle birlikte yani kabloların ankrajlanacağı noktalar arasında yer alan mesafe ise 4 bin 100 metre. Projedeki tabliye genişliği 45 metre. Ayakların yüksekliği 318 metre. Tabliyede kullanılan çeliğin ağırlığı 49 bin ton. Köprünün inşaatında 114 bin ton inşaat çeliği kullanılacak. Ankraj betonları da dahil yaklaşım viyadükleri için de kullanılacak beton miktarı ise 230 bin ton olacak.

İNCELİKLİ TASARIM

1915 Çanakkale Köprüsü, tasarımına sahip inceliklerle de dünyada bir ilk olacak. Cumhuriyetin 100üncü kuruluş yıl dönümünde açılacak, 2023 metrelik orta açıklığıyla, yapımı bittiğinde dünyanın en büyük orta açıklığına sahip asma köprüsü unvanını kazanacak. 1915 Çanakkale Köprüsünün kule bağlantıları ve bağlantı unsurları Türk bayrağının renkleri olan kırmızı beyaza boyanacak. Her iki yakada 318 metre yüksekliğine sahip kulelerin üst kısmı da Seyit Onbaşı’nın Çanakkale Savaşları’nda namluya sürdüğü top mermisini temsil edecek. Köprünün 770’er metre yan açıklıklarla beraber toplam 3 bin 563 metre uzunluğunda olması planlanırken, 365 ve 680 metrelik yaklaşım viyadükleri ile toplam geçiş uzunluğu ise 4 bin 608 metre olacak. 2x3 trafik şeritli olacak köprünün, yaklaşık 45,06 metre genişlikte olması öngörülüyor. Köprü tabliyesinin her iki tarafında bakım onarım amacıyla kullanılacak yürüme yolları olacak. Her iki kule temeli yaklaşık 40 metre derinlikte, deniz tabanında konumlandırılacak ve çelik kule yüksekliği yaklaşık 318 metre olacak.

18 MART 2022’DE HİZMETE AÇILACAK

Projede 1 asma köprü, 2 yaklaşım viyadüğü, 4 betonarme viyadük, 6 alt geçit köprüsü, 38 üst geçit köprüsü, 5 köprü, 43 alt geçit, 115 çeşitli ebatlarda menfez, 12 kavşak (devlet yolu üzerindeki kavşaklar dahil), 4 otoyol hizmet tesisi, 2 bakım işletme merkezi, 6 ücret toplama istasyonu inşa edilecek. 1915 Çanakkale Köprüsü, 18 Mart 2022’de tamamlanıp hizmete açılması planlanıyor. Çanakkale Boğazı, köprü sayesinde 6 dakikada geçilebilecek.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.