1. YAZARLAR

  2. Av. Mehmet Çabuk

  3. Yapı Denetim Kuruluşlarının İnşaata Dair Sorumlulukları Ne Zaman Başlar
Av. Mehmet Çabuk

Av. Mehmet Çabuk

Yapı Denetim Kuruluşlarının İnşaata Dair Sorumlulukları Ne Zaman Başlar

A+A-

Bilindiği gibi, can ve mal güvenliğini temin için, ağır sonuçları olan 17 Ağustos 1999 depreminden sonra imar plânına, fen, sanat ve sağlık kurallarına, standartlara uygun kaliteli yapı yapılması için proje ve yapı denetimini sağlamak ve yapı denetimine ilişkin usul ve esasları belirlemek amacıyla 2001 yılında çıkarılan Yapı Denetimi Hakkında 4708 sayılı Kanun'da, yapı denetim kuruluşları, yapının, ruhsat ve ekleri ile mevzuata uygun olarak yapılmasını denetlemekle görevlendirilmiştir.

Deprem kuşağındaki ülkemizde sağlıklı yapılaşmayı sağlamakla görevlendirilen bu kuruluşların hukuki ve cezai sorumlulukları ne zaman başlar?

Yapı sahibi ile yaptıkları denetim hizmet sözleşmesi ile mi yoksa ruhsat tarihi ile mi?

Bu hususu, 4708 sayılı Kanun ve uygulama yönetmeliği ile 3194sayılı İmar Kanunu hükümlerine bakarak belirleyebiliriz.

3194 sayılı İmar Kanunu'nun 28. maddesinde; fenni mesul mimar ve mühendislerin uzmanlık alanlarına göre; yapının, tesisatı ve malzemeleri ile birlikte, bu Kanuna, ilgili diğer mevzuata, uygulama imar planına, ruhsata, ruhsat eki etüt ve projelere, standartlara ve teknik şartnamelere uygun olarak inşa edilmesini denetlemekle görevli oldukları; aynı  Kanun'un 42. maddesinin 2. fıkrasında ise; ruhsat alınmaksızın veya ruhsata, ruhsat eki etüt ve projelere veya imar mevzuatına aykırı olarak yapılan  yapının sahibine, yapı müteahhidine veya aykırılığı altı iş günü içinde idareye bildirmeyen ilgili fenni mesullere para cezası verileceği hüküm altına alınmıştır.

Yapı Denetimi Uygulama Yönetmeliği'nde, yapı ruhsatının alınmasını müteakiben inşaatın fiilen başladığını belgelemek üzere, yapı ruhsatının alınmasını takiben yapı sahibi, yapı denetim kuruluşu, yapı müteahhidi adına şantiye şefi tarafından imza altına alınacak bir işyeri teslim tutanağının düzenleneceği ve ilgili idareye sunulacağı, işyeri teslimi yapıldıktan sonra, ihtisas alanlarına göre ilgili denetçiler, kontrol elemanları ve var ise yardımcı kontrol elemanları tarafından, temel bölümünün inşası sırasında gerekli denetim ve gözetimlerin yapılacağı; temel kalıp ve donatı imalatı kontrol tutanağı, temel topraklaması kontrol tutanağı ve temel beton döküm tutanağı tanzim edilerek, yapılan işlemlerin uygunluğunun onaylanacağı belirtilmiştir.

Buna göre, yapı denetim şirketlerinin, yapının, ruhsat ve eklerine uygun olarak yapılmasını denetlemekle görevli oldukları, dolayısıyla sorumluluklarının da ruhsat tarihinden itibaren başladığı, yeni yapılacak bir yapı için veya ruhsatsız olarak başlanan bir yapıya ruhsat alınabilmesi için imzalanan yapı denetim hizmet sözleşmesinin, sorumluluğu başlatmayacağı, bu sözleşmenin ruhsat alınabilmesi için ön şart olduğu anlaşılmaktadır.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.