1. YAZARLAR

  2. Av. Mehmet Çabuk

  3. Vergi Barışından Yararlanıp Yapılandırma veya Matrah Artırımı Yapanlar: Dikkat!
Av. Mehmet Çabuk

Av. Mehmet Çabuk

Vergi Barışından Yararlanıp Yapılandırma veya Matrah Artırımı Yapanlar: Dikkat!

A+A-

Devletin, tahsilinde zorlandığı vergi gelirlerini sulh yoluyla tahsil edebilmek,  bu şekilde vergi gelirlerini artırabilmek için alacaklarının bir kısmından vazgeçmek ya da alacaklarını zamana yaymak/taksitlendirmek şeklinde, son yıllarda sıkça getirilen düzenlemeler vergi barışı/vergi affı olarak adlandırılmaktadır.

Bu tür uygulamaların vergi adaletine veya hakkaniyete uygun olup olmadığı, vergilerini düzenli ödeyenler yönünden haklılığı veya haksızlığı, devletin vergi gelirlerinde artış sağlayıp sağlamadığı konuları ayrı bir tartışma konusudur.

Burada vergi af veya barışından yararlananlara Vergi İdaresinin bakışının bir boyutu üzerinde durmak istiyorum.

Hakkında vergi incelemesi yapılıp cezalı vergiler salınan bir müvekkilim üzerinden durumu anlatacağım.

Müvekkilimin 2017 yılı hesapları vergi müfettişlerince incelemeye alınıp bir kısım alış satışlarının sahte belge ile yapıldığı kanaatine varılmış ve cezalı vergiler salınmış.  Kendi piyasasında bilinen bir firma olan müvekkilim, “sahte belgeci” olarak nitelendirilmesini kendisine yedirememiş, dava açıp aklanmayı düşünürken o arada vergi barışı çıkmış. Dava açıp aklanma ya da devletle uğraşmayıp vergi barışından yararlanma ikilemi arasında gidip gelen müvekkil nihayet vergi barışından yararlanıp salınan vergi ve cezaları yapılandırarak ödeme yolunu seçmiş.

Ancak, Vergi İdaresi nazarında “sahteci” olmaktan kurtulamamış. Müvekkil Vergi İdaresinin hafızasındaki  “sahte veya mahiyeti itibarıyla yanıltıcı belge kullanan veya düzenleyen mükellefler” listesine girmiş bir kere.

Bu kez, 2018 yılı hesapları da vergi müfettişlerince inceleye alınmış ve hakkında sahte belge düzenlemek ve kullanmak suçu işlediği kanaati ile tekrar Vergi Tekniği Raporu ve Vergi İnceleme Raporu düzenlenmiş. Müfettişlerin müvekkil hakkında, 2018 yılı için sahte belge düzenlemek ve kullanmak suçu işlediği hususunda oluşturdukları kanaatin dayanaklarından biri ve en önemlisi, 2017 yılı için sahte belge düzenlemek ve kullanmak suçundan salınan vergileri yapılandırmış olmasıdır.

Olayda müvekkilin, uzun süren dava yoluna gitmeyip salınan vergi ve borçları vergi barışından yararlanarak ödeme yolunu seçmesinin, suçlu olmasaydı vergi borçlarını yapılandırmazdı, suçlu olduğunu biliyor ve kabul ediyor ki bu imkândan yararlanıyor mantığından hareket eden Vergi İdaresince, müvekkil hakkında daha sonra yapılan bir incelemede oluşturulan olumsuz kanaate dayanak yapıldığını görmekteyiz.

Vergi İdaresinin bu yaklaşım tarzının yanlış olduğunu düşünüyorum.

Devletin tanıdığı yapılandırma, matrah artırımı gibi bir hakkın mükellef tarafından kullanılmasının, sonraki yıl ve yıllarda hakkında yapılacak suçlamada delil olarak kullanılmasının hukuk devleti ile bağdaşır bir yönü bulunmamaktadır.

Peşin hüküm oluşturulmadan, vergiyi doğuran her bir olayda işin gerçek mahiyetinin araştırılmasının vergi barışının tesisi açısından önemli olduğu kanaatindeyim.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum