1. YAZARLAR

  2. Özgür Özağatan

  3. Rakamlarla Kral Çıplak…
Özgür Özağatan

Özgür Özağatan

Rakamlarla Kral Çıplak…

A+A-

İnşaat sektörü şahlandı demek isterdim ama ‘’Kral Çıplak’’ bunun olmadığını rakamlar işaret etmekte. Rakamlar kimin neyi anlatmak istediğine göre değişmekte. Ekim ayı konut satış verileri kimileri için güneşli günleri ifade etmekte fakat kimileri için son can çekişmede zirve olarak da algılanabilir.
 
Ekim ayında yaşanan suni %19'luk artış maalesef ağırlıklı olarak Proje teslimlerinden gelen işlemleri de kapsamakta. Fakat bu yapılan yeni teslimlerin ödemeleri ve kredileri bilindiği gibi ortalama son 18 ay içinde yapılmış olan satış vade sözleşmelerinin tapu teslimleridir. Bunu zaten Konut kredisi kullanım oranlarındaki dip göstermekte.
 
Bununla beraber ipotekli satışlardaki %80 yakın gerileme konut sektörünün finansmanında bankaların devreden çıktığının net olarak işaret etmekte. Finansal desteği olmayan ve yaklaşık verilen rakamlara göre 2 milyon adet stok içeren konut pazarı finansal destek olsa dahi en az 18 ayda eritilebileceği tahmin edilmekte.
 
Sadece konut satışı anlamında bakıldığında kağıt üstünde Ekim  konut satış oranları heyecan verici. Fakat başka verilerle ve piyasa ile birlikte değerlendirildiğinde durum farklı. 2018 İlk 9 ayında maalesef yeni inşaat ruhsatı başvurularındaki düşüş % 41 seviyelerinde gerçekleşti. Kasım ayı dahil edildiğinde tahminim düşüşün çok daha da fazla olacağıdır. Bu da net olarak sektörün artık durma noktasına çok yakın olduğunu göstermekte.
 
Diğer bir başka önemli veri ise İnşaat sektörünün malzeme taleplerindeki performansıdır. İnşaat malzemeleri sektöründeki son 4 aydır yaşanan düşüş rakamsal olarak bu sektörde daralmayı getirmiş durumda. Ekim ayında inşaat malzemeleri pazarı yurt dışında yaşanan talep artışına rağmen sektör işlem hacimlerinin ve beklentilerin gerisinde performans gösterdi.
 
Son noktada Konut Satışları, Konut sektörünün finansmanındaki veriler, inşaat ruhsat başvuru rakamları ve son olarak inşaat malzemeleri sektöründeki satış düşüşü artık Konut pazarında dibe bir adım daha yaklaştığımızın aynasıdır.
 
Çıkış yolu olarak öncelikle güven ortamı ve finansman kanallarının yeterli ve istenen kredi imkanlarını sağlaması gerekmekte. Ayrıca sektörel planlama yapılarak ihtiyaca göre konut üretimi için devletin kontrol mekanizmasını sağlaması gerekmekte. Aksi halde yarın ayağa kalkan sektör çok kısa sürede tekrar dibe iner.
 
İnşaat sektörünün artık altı çizildiği gibi üretim sektörü değil hizmet sektörü olduğu unutulmamalı.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.