Malatya Battalgazi'deki Eski Devlet Hastanesi Yıkılıyor!

Malatya Battalgazi'deki Eski Devlet Hastanesi Yıkılıyor!

Battalgazi Belediyesi tarafından metruk haldeki Malatya eski Devlet Hastanesinin yıkımına başlandı. Malatya Valisi Mustafa Toprak ve Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, yıkım çalışmalarını yerinde inceledi.

A+A-

Battalgazi ilçesine yapılacak olan yeni Devlet Hastanesi alanında metruk halde bulunan Malatya eski Devlet Hastanesi, Battalgazi Belediyesi ekipleri tarafından yıkımına başlandı. Yıkım çalışmalarını Malatya Valisi Mustafa Toprak, Battalgazi Kaymakamı Vedat Yılmaz, Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan ile birlikte Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Vahap Boztepe, Milli eğitim Müdürü Ali Tatlı, sağlık İl Müdürü Muhammed Duran, Battalgazi Belediye Başkan Yardımcıları Yaşar Karataş, Abdulvahap Şerefhanlı, Nevzat Aslan, Zafer Kırçuval ve bazı belediye birim müdürleri izledi. Burada konuşan Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, metruk haldeki Eski Devlet Hastanesi binasının yıkımına başlandığını belirterek, yerine yeni bir devlet hastanesi yapılacağını söyledi.

Gürkan, “Burası eski Devlet Hastanesi. Yenisini yapmak için eskisini yıkmak gerekiyor. Burası metruk duruma gelince uyuşturucu ve benzeri işlerden dolayı mahalle halkı rahatsızlığını ifade etmişti. Bu rahatsızlıkları Valimiz ile görüştük.Valimizde konuya muttaliydi. Yapılan değerlendirme sonucunda  TOKİ  başkanıyla Valimiz görüştü. Buranın yıkılması noktasında gerekli talimatları bize verdiler. Bizde o talimatlar doğrultusunda buranın yıkılması ile ilgili gerekli ihale sürecini hemen başlatıp yıkım süreci başlatılmış oldu. Bizim temennimiz ve dileğimiz odur ki güzel memleketimize geçmiş dönemde, uzun yıllar hizmet eden bu devlet hastanesinin yerine, yeni bir devlet hastanesi yapılması ve halkımıza aynı şekilde, aynı yerde hizmetlerin sürekliliğinin devam etmesidir. Tabi Bakanımız ve milletvekillerimizde gerekli çalışmaları ve ilgili yerlerle görüşme noktasında ki gayretlerini devam ettiriyorlar. Netice itibariyle inşallah en kısa zamanda proje ihalesi yapıldı bildiğim kadarıyla, inşallah yapım ihalesi de bir an evvel başlatılarak buranın bir an evvel halkımıza hizmet etme noktasında gerekli süreç başlamış olur. Ben bu yıkımın Malatya’mıza, Battalgazi’mize hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum” dedi.

 

Malatya Valisi Mustafa Toprak ise, yenisini yapmak için eski Devlet Hastanesi binasının yıkımına başlandığını belirterek, “Burası geçmişte çok önemli hizmetler verdi. Vatandaşlarımızın sağlığının korunabilmesi, teşhis tedavi noktasında önemli katkılar sağladı, ama insanlar gibi binalar da yıpranıyor. Bu anlamda yeni Devlet Hastanemiz önemli hizmetleri ifa ediyor. Bu anlamda orada 650 yataklı Devlet Hastanemiz hizmete devam ederken, yanında da Kadın Doğum ve Fizik Tedavi Rehabilitasyon Hastanesinin yapımları devam ediyor. Üniversitede de yine bir Onkoloji Hastanesinin inşallah Bakanımızın, milletvekillerimizin ve hükümetimizin de ve katkılarıyla birlikte 2017 yılı içerisinde temelinin atılması bekleniyor. İnönü Üniversitemizin içerisinde. Bu anlamda hem ilimizin sağlık alt yapısını güçlendirmek, hem de buranın eski binanın çevreye, vatandaşlarımıza vermiş olduğu olumsuzlukları ortadan kaldırmak adına bugün Battalgazi Belediye Başkanımız sağ olsun ve Salık Müdürümüz ve Kamu Hastaneleri Genel Sekreterimiz ile birlikte buradayız. Buradaki eski binanın yıkımını gerçekleştiriyoruz. Bu iki şey ifade ediyor. Geçmişte önemli hizmetler vermiş olan bu alanın yeni bir hastane yapılmak üzere binanın yıkımını gerçekleştiriyoruz ki, geçen haftalarda bana muhtarımızda geldi. Uyuşturucu kullanıcıları ile bir takım sıkıntıları olduğunu söyledi. Uyuşturucu madde kullanıcılarının burayı mesken haline getirdiklerini söyledi. Yine istismar konusunu ortaya çıkaracak kişilerinde buraya metruk kalması nedeniyle olumsuzluk yaydığını söyledi. Kendisine en kısa sürede bu konuda gerekli tedbirleri alacağımızı ifade etmiştik. Konuyu basında gündemine almıştı. Basın gündeme getirsin ya da getirmesin bize gelen bir konunun takibini yapmak bizim görevimiz. Bu anlamda biraz araştırma yaptık buranın kime ait olduğu ile ilgili. TOKİ’ye ait olduğunu öğrendik. İl Sağlık Müdürümüze talimat verdik. TOKİ Başkanımızla yaptığımız görüşmede buranın bizim tarafımızdan yıkılmasını istedi. Bizde kabul ettik. Biliyorsunuz Tapu Müdürlüğü binasının metruk hali de mahalleliyi rahatsız etmeye başlamıştı. Orayı da Battalgazi Belediye Başkanımıza rica etmiştik sağ olsun başkanımız orayı da tertemiz etti. Oradaki mahallelinin yakınması ve bir suç odağı haline gelmesinin önüne geçilmiş oldu. Burada da hemen başkanımıza döndük. Başkanımızda ricamızı yerine getirdi. Bu günde bu çalışmayı başlatmış olduk. Ben kendisine çok teşekkür ediyorum. Ekibine çok teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Eski devlet hastanesi alanında bulunan poliklinikler hariç, diğer binaların yıkılacağını belirten Vali Toprak, “Bu çerçeve de poliklinikler bölümü hariç, onun dışındaki binaların hepsi yıkılacak. Onun dışında da buraya yeni bir devlet hastanesinin yapılması için çalışmalar devam ediyor. Şu anda Ankara’da proje çalışmalarının devam ettiğini biliyorum. İnşallah en kısa zamanda bu süreçte sonuçlanır. Hastanenin temelini bu plan çerçevesinde atmış oluruz ve en kosa zamanda da hizmete girmiş olur. Dolayısıyla bugün hem yeni bir hastanenin yapılması için metruk binaların yıkımı, hem de metruk binanın çevreye vermiş olduğu zararlarının yıkarak gidermiş oluyoruz. Her zaman yıkmak kolaydır, yapmak zordur. Biz yıkıyoruz ama yapmak üzere yıkıyoruz. Allah hayırlı uğurlu etsin. Yıkımın kazasız belasız gerçekleşmesini diliyorum. Tekrar Battalgazi Belediye Başkanımıza katkılarından ve emeklerinden dolayı teşekkür ediyorum” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.