1. YAZARLAR

  2. Av. Mehmet Çabuk

  3. İnşaat Yaptığınız Arsanın Planı Haberiniz Olmadan İptal Edilmiş Olabilir!
Av. Mehmet Çabuk

Av. Mehmet Çabuk

İnşaat Yaptığınız Arsanın Planı Haberiniz Olmadan İptal Edilmiş Olabilir!

A+A-

Bilindiği gibi, bir arsaya inşaat yapılabilmesi için önce arsanın imar parseline dönüştürülmesi gerekir.

Bunun için, öncelikle bölgeye ilişkin varsa üst ölçekli planlara uyumlu 1/1000 ölçekli imar planının, devamında da, imar planında yapılaşma (konut, işyeri vb) alanında kalan arsalara imar uygulaması (parselasyon veya durumuna göre ifraz-tevhit) yapılması gerekmektedir. Ancak bu aşamalardan geçerek oluşan imar parseline, ilgili idareden (belediye, il özel idaresi) alınacak imar durum belgesine göre inşaat yapılması mümkün hale gelir.

İmar durum belgesi, bir imar parselinin gerek arsa gerekse yapılacak yapı bakımından boyutları, sınırı, imar planında gösterilen kullanım şekli ile binanın yapı nizamı, kat adedi gibi teknik şartlarını gösteren bir belge olup, yapılaşma aşamasında ruhsata eklenecek projelerin hazırlanmasına esas alınan belgedir.

Aldığı imar durumunda teknik şartları gösterilen yapının projelerini (Statik Proje, Sıhhi Tesisat Projesi, Elektrik Tesisat Projesi vd.) hazırlatıp, imar çapı, vergi borcu yoktur belgesi, ölçü krokisi, aplikasyon krokisi gibi birçok belge ile birlikte harcını da yatırıp yapı ruhsatını alan yapı sahibi/müteahhit, bu iş ve işlemlerle, daha temele kazmayı vurmadan hatırı sayılır maliyet unsuru ile karşılaşmaktadır.

Devamında temel inşaatı, kaba inşaat, sıvası, boyası gibi maliyet unsurlarını üstlenen yapı sahibinin/müteahhidin dikkate almadığı bir risk ve tehlike bulunmaktadır ki; bu, inşaat aşamasında yapı ruhsatı veya imar planının, haberi olmadan, idare mahkemesi kararı ile iptal edilmesidir.

İdari Yargılama Usulü Kanununda, iptal davalarının meşru ve güncel menfaatleri ihlal edilenler tarafından açılabileceği hükme bağlanmıştır.

İdari yargıda sübjektif ehliyet koşulu olan menfaat ihlalinin hangi durumlarda var olduğu, gerçek ve tüzel kişilere iptal davası açma hakkı verdiği iptal davasına konu olan kararın niteliğine göre saptanmaktadır.

İdare mahkemelerince, menfaat ihlali koşulu çevre ve imar işlerinde daha geniş yorumlanmakta, örneğin yapı ruhsatı için komşu parsel sahibi; imar planı için kentte, bölgede oturmak iptal davası açabilmek için yeterli kabul edilmektedir.

Bu durum, yapı sahiplerini, müteahhitleri ve yatırımcıları izin, ruhsat ve planın her aşamada iptal edilmesi riski ile karşı karşıya bırakmakta, ruhsat ve planının iptali artı bir maliyet ve zarar unsuru oluşturmaktadır.

Yapı sahibi, müteahhit ve yatırımcının, yapılmakta olan inşaatın izin, ruhsat ve bunların dayanağı planın iptali için dava açıldığından neden haberi olmaz? Böyle bir davadan haberinin olması ve açılan davada haklarını korumasının imkânı var mıdır?

Usul hukukunda bunu sağlayacak müessese ihbar ve müdahaledir.

Davanın ihbarı, bireyin tarafı olmadığı ancak sonucu itibarıyla menfaatlerini etkileyen bir davadan müdahale ve diğer yollarla haklarını kullanabilmesine imkân tanımak amacıyla haberdar edilmesini temin eden bir usul hukuku müessesesidir.

Kişilere, menfaatlerini etkileyen işlemlere karşı dava açma hakkı tanınması mahkemeye erişim hakkının bir gereğidir. Bunu yanında, kişilerin, başkaları tarafından açılmış ancak sonuçları itibarıyla kendilerini etkileyecek davalarda iddia ve savunmalarını dile getirebilmeleri, gerektiğinde üst mahkemeye başvurabilmeleri amacıyla böyle bir davadan haberdar edilmeleri ve davaya katılma hakkı sağlanması da aynı hak kapsamındadır.

İdari yargılamada, Yasanın mahkemelerce re’sen yapılacağını belirttiği ihbar, uygulamada genellikle ihmal edilmekte, davanın sonucundan etkilenecek olan kişilere haber verilmeden iptal kararı verilmektedir.

Birçok yapı sahibi ve müteahhidin karşılaştığı bu durum, Anayasa Mahkemesi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesince hak ihlali olarak değerlendirilmektedir.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum