1. YAZARLAR

  2. Av. Mehmet Çabuk

  3. Çeşme Şifne Turizm Merkezi Planı Yatırımcıyı Kaçırıyor
Av. Mehmet Çabuk

Av. Mehmet Çabuk

Çeşme Şifne Turizm Merkezi Planı Yatırımcıyı Kaçırıyor

A+A-

2010 yılında Turizm Merkezi ilan edilen Çeşme Şifne’de yapılan 1/5000 ve 1/1000 ölçekli turizm planları yatırımcıyı cezbedip bölgeye çekecek gibi durmuyor.

Tatil merkezi olarak gelişen İlçede Turizm Teşvik Kanunu uyarınca ilan edilen Şifne Turizm Merkezinde, turizmin planlı gelişmesinin sağlanması amacıyla hazırlanan 1/5000 Nazım ve 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planları ile amacına uygun yapılaşma koşulları getirilerek mimari çeşitlilik yaratılıp farklı turizm türlerine yönelik yeni yatırımların önünün açılması ve bölgenin sosyo-ekonomik kalkınmasının amaçlanması beklenir.

Ancak mevcut plana ait plan notları Alaçatı Kentsel Sit Alanına ilişkin koruma amaçlı 1/1000 ölçekli uygulama imar planı ile kentsel sit alanı çevresindeki merkez yerleşimine ilişkin 1/1000 ölçekli uygulama imar planı plan notlarından daha kısıtlayıcı hükümler içermekte, turizm merkezi planlaması ile çelişmektedir.

Plana konu alan, Çeşme İlçesinde, Alaçatı belde merkezinin doğusunda bulunan gelişme aksında kalmaktadır. Küçük bir kısmı kentsel sit olan Alaçatı belde merkezine 2-3 km uzaklıkta olup, yakın çevresinde ve özellikle Alaçatı kentsel sit alanı ile arasında serbest mimari ile inşa edilmiş konutlar ve yazlık siteler bulunmaktadır. Bu sebeple planlanan alanın Alaçatı kentsel sit alanı ve bu alan dışında serbest mimari özellikler taşıyan Belde merkezi yerleşim alanı ile bütünselliğinden bahsedilemez.

Henüz yapılaşmanın bulunmadığı alan, 3621 sayılı Kıyı Kanunu hükümlerinin uygulanması gereken kıyı ve sahil şeridinde yer almamaktadır. Aynı şekilde, 2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu kapsamında, kültür varlıkları ve tabiat varlıkları bulunan sit alanı veya sit koruma alanlarından da değildir.

Dolayısıyla bu alanda kültür ve tabiat varlıklarının korunması amacıyla yapılan ve yapılaşma sınırlamaları içeren koruma amaçlı imar plânı yapılması şartları da bulunmamaktadır.

Bölgede, sadece Alaçatı belde merkezi yerleşiminin küçük bir kısmını oluşturan kentsel sit alanında bulunan tarihi kent alanı ile bütünleşmeyen, uzak mesafede ve mevcutta bir yerleşimin bulunmadığı yerde, korunacak sokak, meydan, yapı grupları da bulunmamaktadır.

Bu sebeple, turizm potansiyelinin yüksek olduğu yöreyi korumak, kullanmak, sektörel kalkınmayı ve plânlı gelişimi sağlamak amacıyla yapılacak Turizm Merkezi planlaması ile özgün ve konforlu mimari doku oluşturulması gerekirken, birbirini tekrarlayan mimari yapıların ortaya çıkarılması turizm amacına aykırıdır.

Alaçatı kentsel sit alanında bulunan mimari örneklerin bir benzerinin yapay olarak bu bölgede oluşturulması kültüre ve ekonomiye ne sağlayacaktır.

Planlamada kültürel hedeflerin ekonomik hedeflerle birlikte değerlendirilmesi, korumanın kültürel olduğu kadar ileriye dönük temel ekonomik endişelerle birlikte yürütülmesi gerekmektedir.

Sınırlandırmalardaki aşırılıklar, yöresel ve giderek önemli ülkesel ekonomik hedefleri ve beklentileri yok edebilir. Bu nedenle planlamada ekonomik beklentiler de gözetilmeli, korumaya ilişkin olarak getirilecek sınırlayıcı kurallar bu açıdan irdelenmelidir.

Alaçatı 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı ve hatta Alaçatı merkez yerleşiminin küçük bir kısmını içeren kentsel sit alanına ilişkin Koruma Amaçlı Uygulama İmar Planı notlarında dahi, Turizm Merkezi Alanına getirilen yapılaşma kısıtlamaları getirilmemiştir.

Kentsel sit alanında kısa kenarı 1 m olarak tavsiye edilen pencere ebadı söz konusu planda zorunluluğa dönüştürülmüştür. Turizm alanında öngörülen bu ebatta bir pencere, turizm amaçlı yapılaşmalara ne kadar uygundur?

Ülkemizin sayılı tatil merkezlerinden olan Çeşme’de yazlığım olsa demeyen kaç kişi vardır. Herhalde çok. Peki bu yazlığın 1 metre eninde pencereleri olsun, manzara seyretmeyeyim, sabahın saat 6’ sında doğup akşam saat 21’ de batan güneş ışığını görmesem de olur diyen olur mu? Sanmam.

Yörede turizmin gelişmesini kamu yararı temelinde amaçlaması gereken bu plan, Alaçatı belde merkezinin tarihi kent dokusunun aksine henüz yapılaşmanın olmadığı yerin bugünkü durumunu, mevcut yazlık/ikinci konut kullanımlarını, olanakları ve potansiyelleri göz önünde bulundurmalı; yerleşmenin gelecekteki ekonomik, sosyal ve mekânsal gelişimini en uygun düzeyde sağlamalıdır.

Birçok turizm yatırımcısı, genel olarak boş arazilerin bulunduğu alanın planlı şekilde gelişmesinin önünü açacak bir turizm planı çerçevesinde bölgede faaliyete geçmeyi beklemektedir.

Bu beklenti çerçevesinde, Çeşme bölgesine değer katmayı hedefleyen yapılaşmaları ortaya çıkarmak, özgün ve konforlu mimari doku oluşturmak amacıyla, yürürlükteki imar yönetmeliği ile çelişen, kısıtlayıcı maddeler içeren bazı plan notlarının mimaride çeşitliliği sağlayıp farklılık yaratacak şekilde değiştirilmesi gerekmektedir.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
6 Yorum