Buca Sosyal Yaşam Kampüsü Cumartesi Açılıyor

Buca Sosyal Yaşam Kampüsü Cumartesi Açılıyor

Türkiye’nin ilk sosyal yaşam kampüsü, Cumartesi günü İzmir'de açılıyor. Büyükşehir Belediyesi'nin sosyal belediyecilik alanındaki en büyük yatırımı niteliğini taşıyan dev tesisin açılış törenine CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da katılacak. Büyükşehi

A+A-

65 bin metrekare alan üzerine kurulan ve Türkiye'de bir ilk niteliği taşıyan İzmir Sosyal Yaşam Kampüsü, 10 Aralık Cumartesi günü saat 14.00'de CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun da katılacağı törenle hizmete girecek. 5 Kasım'da yapılması planlanan açılış, Kılıçdaroğlu'nun programındaki son dakika değişikliğiyle Ankara'ya dönmesi üzerine ertelenmişti. 

İzmir Büyükşehir Belediyesi aynı gün saat 12.00'de yapılacağını duyurduğu açılış programını ise değiştirmedi. Genel Başkan'ın kenti ziyaretinden önce Sahilevleri'nde İzmirdeniz projesi kapsamında yapılan kıyı düzenlemesi çalışmaları ilk etabının açılış töreni gerçekleştirilecek.   

Örneği olmayan tesis

Cumartesi günü açılışı yapılacak Sosyal Yaşam Kampüsü’nün en önemli bölümünü oluşturan yeni huzurevi, sahip olduğu konfor ve donanımıyla 5 yıldızlı otelleri aratmıyor. Projesi, inşaatı ve çevre düzeni, iç dizayn ve tefrişatı ile yaklaşık 100 milyon liraya mal olan İzmir Sosyal Yaşam Kampüsü’nde huzurevinin yanısıra aşevi, spor salonu, çocuk ve gençlik merkezi, engelli eğitim merkezi, rehabilitasyon merkezi ve kabul binası ile yüzme havuzu, balo salonu, kafeteryalar, yemek salonları, kütüphane, kuaför ve berber salonu, el işi salonu, terzihane, TV ve oyun salonu gibi bölümler de bulunuyor.

 

Her yaşa, her kuşağa

26 bin 540 m² inşaat alanına sahip 8 katlı ve 425 kişi kapasiteli huzurevi binasının 83 kişilik bölümünü geriatri birimi ve alzheimer-demans hasta odaları, 342 kişilik bölümünü ise sağlıklı yaşlılar kullanacak. İzmir'in yeni huzurevinde konukların her türlü ihtiyacını karşılayabilecek birimlere yer verildi. Sosyal Yaşam Kampüsü bünyesinde inşa edilen huzurevinde 90 adet tek kişilik, 78 adet iki kişilik, 32 adet de üç kişilik oda bulunuyor.

7 bin 700 m² inşaat alanına sahip olan 3 katlı spor salonunda ise konferans salonu, fitness center, yüzme havuzu, spor salonu, kafeterya, açık oturma terası kuruluyor. Spor salonu İzmir Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Kulübü tarafından işletilecek ve 310 cm derinliğe sahip yarı olimpik yüzme havuzunda sualtı ragbisi, sualtı hokeyi, su topu ve paletli yüzme gibi branşların maç ve antrenmanları da yapılabilecek.

Sosyal Yaşam Kampüsü çatısı altında İzmir'in yeni ve modern aşevi de hizmet verecek. Yaklaşık 6 bin m² inşaat alanına sahip yeni aşevi birimi, 3 katlı binasında günde 5 bin kişiye yemek hazırlayacak kapasitede kuruldu. Aynı zamanda Mezarlıklar Şube Müdürlüğü'nden alınan veriler doğrultusunda cenaze evlerine günde 3 bin 500 – 4 bin pide dağıtımı, kış döneminde 2 bin öğrenciye çorba hizmeti, yardıma ihtiyacı olan tüm kesimlere günde 2 bin  adet kumanya dağıtım hizmetleri yeni yerinde sürdürülecek.

Eğitim Merkezi’nde engellilerin toplumsal hayata etkin ve özgürce katılımını sağlayacak okuma yazma kurs odası, resim atölyesi, el becerileri atölyesi ve seramik atölyesi, hobi bahçesi, spor aktivite yer alıyor.

 

Çifte açılış

İzmir Büyükşehir Belediyesi, 10 Aralık Cumartesi günü daha önce duyurduğu etkinlik programında ise bir değişiklik yapmadı. “İzmirdeniz” projesi çerçevesinde yürütülen, Sahilevleri kıyı düzenleme çalışmalarının 1.6 kilometrelik ilk etabının tamamlanması nedeniyle düzenlenen tören, planlandığı gibi saat 12.00'de gerçekleştirilecek. Kente 13.00’ten sonra gelmesi beklenen Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu, sadece Buca'daki tören programına katılabilecek. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.