Antalya Cumhuriyet Meydanı Yenileme Projesi Tanıtıldı!

Antalya Cumhuriyet Meydanı Yenileme Projesi Tanıtıldı!

Cumhuriyet Meydanı Yenileme Projesi ve Kaleiçi Koruma Amaçlı İmar Planı Revizyonu, İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Antalya Şubesi'nde tanıtıldı.

A+A-

Atatürk Konferans Salonu'ndaki tanıtım toplantısına, Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, çeşitli meslek odaları, dernek ve vakıf temsilcileri, İMO üyeleri ile esnaf katıldı. Cumhuriyet Meydanı Projesi sunumu ANTEPE'nin kentsel dönüşüm danışmanı mimar Osman Aydın, revizyon plan sunumunu ise yüksek mimar Feridun Uyar ve mimar Bülent Baykal tarafından yapıldı.

Osman Aydın, yeni projeyle Cumhuriyet Meydanı'nın bin 680 metrekare daha genişletilerek, 6 bin 700 metrekareye çıkarılacağını, büyütülen alandaki işyerlerinin ise yerin altına alınacağını ifade etti.

Aydın, köhneleşmiş alanların yeniden kente kazandırılmasının amaçlandığı proje ile Akdeniz'in önündeki engellerin ortadan kaldırılacağını söyledi.

Kente yeni bir meydan yapma, yeni bir kimlik yüklemek için yola çıkmadıklarının altını çizen Osman Aydın, "Biz bu projeye, 'Atılı Kazanarak Bakı Terasları ile Kenti Kentliyi Akdeniz ve Kaleci ile yeniden buluşturmak' adını verdik. Cumhuriyet Meydanı'na yeni bir bina yapılmayacak. Biz bütün eleştirilere de açığız. Altını özellikle çiziyorum. Burada yeni bir plan yapmadık. Biz Antalya'nın kent meydanı olarak geçen Cumhuriyet Meydanı'nı yeniden düzenledik. Atıl alanları da yeniden kente kazandırmak için çalışma yaptık. Böyle olunca da plana yönelik bir çalışma yapmaya gerek kalmadı" dedi.

BALBEY PROJESİNİN ÖNEMİ

Osman Aydın, konuşmasında, Büyükşehir Belediyesi'nin, Balbey Mahallesi'ndeki projesinin önemine de değinerek, buradaki projede başarılı olunması halinde, gelecekte kent merkezinin diğer bölgelerinde bulunan tarihi alanların kente yeniden kazandırılması yönünde de çalışmalar yapılabileceğini ifade etti.

Konuşmanın ardından, katılımcılar Osman Aydın'a yaptığı sunum nedeniyle teşekkür ederek, düşüncelerini paylaştı.Toplantının diğer konuşmacıları da, Cumhuriyet Meydanı'nın revizyon planı hakkında bilgiler vererek, soruları yanıtladı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.