Ankara Ulus'a 2 Yeraltı Tüneli Geliyor!

Ankara Ulus'a 2 Yeraltı Tüneli Geliyor!

Ankara Ulus’ta trafiğin yer altına alınarak, meydanın yayalaştırılması projesi için çalışmalar başlatıldı. Ön hazırlığının yapılmasının ardından projeye ilk kazma vurulacak.

A+A-

Büyükşehir Belediyesi, Ulus Meydanı'nda 2 tünel yol yapılarak, trafiğin alta alınmasını öngören "Ulus Meydanı ve Çevre Düzenleme Ulaşım Projesi"nin ön hazırlığının yapılması konusunda Belediye Meclisi'nden yetki aldı. Büyükşehir Belediye Meclisi'nin, Ali İhsan Ölmez başkanlığında yapılan toplantısında, Büyükşehir Genel Sekreter Yardımcısı ve Fen İşleri Daire Başkanı Vedat Üçpınar, Meclis üyelerine, projeyle ilgili sunum yaptı. Üçpınar, Meclis'ten ön projeyle ilgili yetki almak istediklerini, aldıktan sonra da "yapılabilirlik etütleri" doğrultusunda oluşacak ön projenin ilgili kurullara gideceğini belirterek, bu kurullardan geçtikten sonra da uygulama projesi aşamasına geçileceğini anlattı. Proje kapsamında 2 tünel yol bulunduğunu ve trafik akışının bu yollardan sağlanarak üst kısmın yayalaştırılacağını belirten Üçpınar, şu bilgileri verdi: "Opera Kavşağı'na gelmeden önce Ekrem Barlas Köprüsü'nü 100 metre geçtikten sonra, resmi ismi Necmettin Erbakan Meydanı olan yerden başlayarak, Heykel kavşağının da altından devam ederek, Çankırı Caddesi'ndeki Roma Hamamı'nın olduğu bölgeye gelmeden önce tekrar yukarıya çıkmasını planlıyoruz. Aşağı yukarı 1.7 kilometre uzunluğunda bir proje. Bu proje sayesinde, şu anki Opera Kavşağı'nda hem trafiği tamamen çözümlüyoruz. Hem de bu meydana iki katlı kavşak planlıyoruz. İkinci katta, az önce bahsettiğim Atatürk Bulvarı'ndan giriş, birinci katta ise Hergelen Meydanı'ndaki sağa sola dönüş yollarını tasarlayacağız."

KURULA SUNULACAK

Projenin ikinci kısmında ise Anafartalar Caddesi ile Bentderesi Caddesi'nin birleştiği noktadan yine aşağıya tünel ineceğini belirten Üçpınar, "Ulus'taki Heykel bölgesinde de yine trafiğin aşağıya alınarak, eski Meclisin daha ilerisinden tünelle çıkacağını anlatan Vedat Üçpınar, şöyle devam etti: "Bu bölgelerin tamamen yayalaşmasını öngören proje bittiğinde, Ulus bölgesi trafiğini komple aşağıya almış olacağız. İleride, havaalanı metrosunun da bu bölgeden geçmesi muhtemel. İleride transfer merkezi olarak planlanmış, 2018 ulaşım planında şu anki Adliye'nin yeri olarak planlanan bölgede de konsept olarak çalışılacak bir proje. Şu an bu projeyle ilgili, sadece bu söylediklerimin hepsinin konsept ve ön projesinden bahsediyoruz. Ön projesi gelecek, Meclis'e tekrar sunulacak ve yetki alınacak. Daha sonra da uygulama projesine geçilecek ve bu proje için de ilgili kurullara sunulacak. Daha sonra yeniden Meclis'ten yetki alınacak ve yapım ve uygulama kısmına geçilecek" dedi. Üçpınar'ın sunumundan sonra, projeyle ilgili Başkanlık yazısı, oy çokluğuyla karara bağlandı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.