1. YAZARLAR

  2. Özgür Özağatan

  3. Alsancak Yeni Plaza ve AVM’lere Yenik Düşüyor
Özgür Özağatan

Özgür Özağatan

İnşaat Deryası/Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Alsancak Yeni Plaza ve AVM’lere Yenik Düşüyor

A+A-

İzmir’de mekanlar artık fonksiyonlarını yeni alanlara taşımaya başladı.

 

Özellikle Akdeniz Caddesi, Şehit Fethi bey cad. veya bunlara komşu konumda Cumhuriyet meydanı çevresindeki kaçış net olarak ortaya çıkmaya başladı.

 

Bu bölgede yer alan fonksiyonlar ve mekan tanımları artık yeni Bayraklı bölgesindeki alanda kendine yer bulmakta.

 

Konak meydanı ile başlayan Alsancak Limanına kadar uzayan ofis kullanımları yerini farklı sektörlere bırakmaya çalışmakta. Özellikle dershanelerin de kabuk değiştirerek Etüd merkezi olarak yaygınlaşması konut alanlarında yer bulması bu fonksiyondan boşalan alanların yeni kimlik ve fonksiyon arayışını tetiklemekte. Bu alanlarda gayrimenkul pazarında müşterisini arayan birçok zemin üstü kullanım ile beraber zeminde ticari kullanım için boş gayrimenkuller yer almakta. Sayı olarak da zirveye çıkmış durumda.

 

Değişmeyen tek şey değişim olduğu net. Bu değişimin kontrollü ve ilgili kurumlar tarafından hayata geçirilecek makro planlarla yönlendirilmesi çok önemli. Aksi durumda Eski cazibe merkezlerinde karma fonksiyonlar yerini tek tip kullanıma taşıyacak. Bu kullanımların doğru analiz edilmemesi gece ve gündüz yaşamı arasında ciddi nüfus farkı doğuracağı gibi bu değerli alanlarda mekansal çöküntü alanları oluşturma riskini doğuracaktır.

 

Bu değişimin ya da yeni yaratılan çekimin adı Bayraklı Merkezi İş Alanı oldu.

Özellikle daha önceleri hizmet sektöründe ofis kullanımı için tercih alanı olan Alsancak yeni Plazalara yavaş yavaş yenik düşmekte. Evet Toplu ulaşım avantajını hala net olarak barındıran fakat çok keskin bir otopark problemi yaşanan Alsancak Bölgesi yapıların eski oluşu ve konuttan ofis kullanımına çevrilen fonksiyonlarını Bayraklı bölgesine devretmekte.

 

Bu dönüşüm esnasında özellikle Alsancak' taki yaşlı konut stoğu Kentsel dönüşüm ile yerini genç yapılara bırakmakta. Yavaşta olsa bu dönüşüm inşaat sektöründeki maliyetlerden dolayı özellikle 1. Kordon başta olmak üzere fiyatların yukarı çıkmasına ve m² satış fiyatlarını yükselmesine neden olmakta.

 

Fakat özellikle cadde perakendeciliğinin önemli bir noktası olan Alsancak mülk sahiplerinin talep ettiği yüksek kira rakamları nedeniyle kısıtlı ticari faaliyetlerin odak noktası olmakta. Daha önce birçok markanın doğmasına ev sahipliği yapan Alsancak Gül Sokak ve çevresi şimdi yeniden toparlanmak için gayret göstermekte. Ulusal markaların gül sokak ve çevresinden kaçışı buralarda farklı yapılanmalara belki daha butik konseptlerin yer bulmasına neden olabilir. Fakat mülk sahipleri ve onların dolar bazlı yüksek kira beklentileri uzun zaman boş kalan mağazalar nedeniyle geri çekilecektir.

 

Ticari hayatta yaşanan sıkıntıların en güzel örneği İzmir' in buluşma noktası olan Sevinç pastanesinin küçülerek ticaretine devam ederken ilgili mülkünü kiraya vermesi olabilir. Alsancak her zaman İzmir in yaşamında ayrı bir yeri vardır.

 

Kordonu ve Alsancak olmadan İzmir olamaz. Sadece Değişmeyen tek şey değişim olduğu net. Bundan yola çıkarak Alsancak Değişerek yenilenecek.

 

Acaba bundan sonra İzmir Buluşma Noktası ARÇELİK mi olacak?

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.