1. HABERLER

  2. KENTSEL DÖNÜŞÜM

  3. Van Blokları Kentsel Dönüşüm Projesinin Temeli Atılıyor
Van Blokları Kentsel Dönüşüm Projesinin Temeli Atılıyor

Van Blokları Kentsel Dönüşüm Projesinin Temeli Atılıyor

Okmeydanı Kentsel Dönüşüm projesinin ilk etabı olan Van Blokları'nda ilk kazma 9 haziranda vurulacak. Van Blokları kentsel dönüşüm uygulamasında 128 konut inşa edilecek.

A+A-

Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, 2 milyon 250 bin metrekare büyüklüğüyle Türkiye'nin en büyüğü olan Okmeydanı Kentsel Dönüşüm Projesi için ilk kazmanın yakında vurulacağını söyledi. 

Van Blokları’ndan atılacağı dönüşümü; Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, KİPTAŞ  Genel Müdürü İsmet Yıldırım ve Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan birlikte başlatacaklar. Dönüşüm süreci uzlaşmalarını tamamlayan diğer etaplarla devam edecek.

Demircan, Beyoğlu Belediyesi tarafından geliştirilen "Okmeydanı Kentsel Dönüşüm Projesi"nin 1. etabının 9 Haziran Cumartesi günü, dönüşüm uzlaşmalarını tamamlayan Van Bloklarından başlayacağını söyledi.

1.Etap Uygulama Alanı olarak belirlenen Van Blokları 8 Blok ve 80 Bağımsız birimden oluşuyor. Proje kapsamında ilk etapta 4 adet blok inşa edilerek Van Blokları sakinlerine tahsis edilecek. Toplam inşaat alanı 15 bin 570 M2 olan 1. Etapta iskan edilebilir alan 9830 metrekare. 5 bin 740 metrekare Otopark ve teknik alanlar için ayrılan projede toplamda 128 daire yer alacak. Hak sahiplerine verilecek dairelerin büyüklüğü 65 metrekare olacak.

"100 bin vatandaşımızın hayatını ilgilendiriyor"

Ahmet Misbah Demircan, bu noktaya 14 yılı aşkın zorlu bir sürecin ardından gelindiğinin altını çizdi. İlk 10 yıl bölgeyi SİT alanı olmaktan çıkardıklarını ifade eden Demircan, "Vakıf ve hazine ile değiş tokuş işlemlerini gerçekleştirdik. Vatandaşın mülkiyeti için tapu tahsis belgesinden başlayarak yaptığı tüm tasarrufları kayıt altına aldık ve vatandaşları hak sahibi olacak hale getirdik. Okmeydanı'nda yüzlerce toplantı yaptık. Son 4 yıl içerisinde ise imar planı yaparak yerleri belirledik. Yeşil alan, okul alanları ve sit alanı kaydı olan yerlerdeki kişilerin haklarını belirledik ve tapu vermeye başladık. 24 bin hak sahibinin dönüşümde kaç metrekare yer alacaklarını tespit ettik. Okmeydanı’nı 6306 sayılı kanuna göre dönüşüm alanı ilan ettik. Bugün itibari ile 100 bin vatandaşımızın hayatını doğrudan ilgilendiren dönüşümde önemli bir aşamaya geldik. Okmeydanı'nda yaşayan vatandaşlarımız sadece kendilerinin değil babalarının, dedelerinin hayallerine kavuşuyor. Bu aşamaya gelmek 14 yılımızı aldı. Hak sahipleri, vakıflar, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, bakanlıklar ve hükümetimiz birlikte büyük bir iş başardık. Kubbede bir hoş sada bırakmak, bu olsa gerek." açıklamasında bulundu.

İlk kazma Van Bloklarından vurulacak

Demircan, kentsel dönüşüm ile yeni bir şehir kurulacağını söyledi. Demircan sözlerine şu şekilde devam etti; "Biz bu yeni şehre 'Vatandaşın Okmeydanı' diyoruz. Bundan önce Okmeydanı'nda mülkiyetler belli değildi. Tapular ortada yoktu. Umutsuzluk ve karamsarlık hakimdi. Problemler içinden çıkılmaz bir hal almıştı. Koca bir şehir yok olmanın eşiğinde var olmaya çalışıyordu. Kararlılıkla yola çıktık. Yılmadık. Çalıştık. Yeni bir başlangıcın ilk adımını atıyoruz. Bu adım, sadece Okmeydanı için değil, Beyoğlu, İstanbul ve Türkiye için de önemli bir adımdır. 1.Etap Uygulama Alanı olarak belirlenen Van Blokları 8 Blok ve 80 bağımsız birimden oluşuyor. Proje kapsamında ilk etapta 4 adet blok inşa edilerek Van Blokları sakinlerine tahsis edilecek. Toplam inşaat alanı 15 bin 570 M2 olan 1. Etapta iskan edilebilir alan 9830 metrekare. 5 bin 740 metrekare Otopark ve teknik alanlar için ayrılan projede toplamda 128 daire yer alacak. Hak sahiplerine verilecek dairelerin büyüklüğü 65 metrekare olacak." 

Hak kaybı olmayacak

Kentsel dönüşümde vatandaşın hak kayıplarının olmayacağını ifade eden Demircan, yapılacak proje kapsamında, Okmeydanı'nda eksikliği hissedilen sosyal donatı alanları için yer açılacağını ve yapı stokunun yenileceğini, böylece güvenli bir şehrin inşa edileceğini sözlerine ekledi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.