Villanova Evleri

Ana Sayfa Ulaşım Ukrayna'daki Metroyu Türk Firma Yapacak

Ukrayna'daki Metroyu Türk Firma Yapacak

Yurt dışındaki inşaat yatırımları ile dikkat çeken Limak İnşaat, Ukrayna'nın Dnipro şehrinde ihale bedeli 224 milyon avro olan metro kontratı imzaladı.

Giriş Tarihi: 29 Temmuz 2016 Cuma 12:54
Ukrayna'daki Metroyu Türk Firma Yapacak

Limak İnşaat'tan yapılan açıklamaya göre, şirketin Ukrayna'nın Dniproşehrinde ihale bedeli 224 milyon avro olan metro kontratı imzaladı. Toplam uzunluğu 4,5 kilometre olacak olan ve şehrin en merkezi konumundaki yeni metro hattının 3 istasyondan oluşması planlanıyor.

Anlaşmaya Limak İnşaat adına Limak Holding Yönetim Kurulu Üyesi Serdar Bacaksız, Dnipro şehri adına da Belediye Başkanı Borys A. Filatov imza attı. Şartnamede inşaatın 5 yılda tamamlaması öngörülüyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Serdar Bacaksız, grup olarak Ukrayna'da böyle bir işe imza atmaktan dolayı son derece mutlu ve gururlu olduklarını bildirdi.

Bu kontratın kendileri açısından Ukrayna'da çok önemli bir başlangıç olacağına inandıklarını aktaran Bacaksız, şartnamede inşaat süresi 5 yıl olarak belirlenmiş olsa da Limak olarak her zaman olduğu gibi işi süresinden önce tamamlayarak teslim edeceklerini, öngörülerinin bu işi 4 yıl içinde tamamlamak olduğunu dile getirdi.

'ÖNEMLİ BİR DÖNÜM NOKTASI'

Bacaksız, söz konusu metronun sadece inşaatın değil dizayn ve elektromekanik işlerinin de Limak tarafından yapılacağını belirterek, "Şirketimiz açısından önemli bir dönüm noktası olacak. Bu iş bitirme ile dünyanın pek çok başka yerinde metro inşaatı ihalelerine katılmayı hedefliyoruz. Projenin ihale süreci yaklaşık 4,5 yıl sürdü ve imza aşamasına gelebilmek için çok uzun uğraşılar verildi. Bir Türk firması olarak böylesi zorlu bir ihale sürecinin ardından bu kontratı imzalıyor olmaktan da ayrıca gurur duyuyoruz." ifadelerini kullandı.

Finansmanı tamamen Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ve Avrupa Yatırım Bankası (EIB) tarafından sağlanacak olan metro hattı ihalesine 30'dan fazla uluslararası inşaat firması katılmıştı.

Bugüne kadar 100'ün üzerinde taahhüt işini tamamlayan Limak İnşaat'ın teslim ettiği işlerin toplam tutarı 6 milyar doların üzerinde.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
İleri Geri
Bu habere de bakabilirsiniz Yenikapı-İncirli-Sefaköy Metro Projesi Başlıyor

Yenikapı-İncirli-Sefaköy Metro Projesi Başlıyor

Kurumsal

İçerik

PROJELER

SEKTÖR TEMSİLCİLERİYukarı Çık